Ako sa vysporiadať s napätím pri súťaži?
StoryEditor

Ako sa vysporiadať s napätím pri súťaži?

18.10.2022, 09:23

Všetci športovci venujú hodiny príprave na preteky, pravidelne trénujú a snažia sa pripravovať s rovnako výkonnými športovcami. Posilňujú, zaraďujú do programu kondičný tréning a starajú sa o to, aby boli v deň pretekov či zápasu odpočinutí a pripravení. Napriek tomu sa stáva, že spôsob myslenia a jemu zodpovedajúce emócie často nahlodávajú dobrú telesnú prípravu.

Individuálna optimálna úroveň napätia

Rovnako ako niekto má radšej teplejšie počasie a iní sú zase spokojnejší, keď je chladnejšie, tak niektorí športovci potrebujú k dobrému výkonu vyššie napätie ako iní. Sami športovci však uvádzajú, že pokiaľ je ich napätie príliš vysoké, má to na ich výkon negatívny vplyv. U každého športovca existuje určitá optimálna hladina napätia. Pri príliš vysokom napätí sa zase prejavuje negatívny vplyv na emocionálne, fyziologické, rozoznávacie schopnosti a na správanie športovcov, čím ich výkon klesá. Nie je potom už schopný uplatniť to, čo skutočne vie. To je možné prirovnať napríklad k pocitu napätia, ktorý človek zažije v život ohrozujúce situácii. Človek sa v tej chvíli dostáva do stavu, kedy je schopný bojovať alebo utiecť, avšak už nie je schopný uplatniť jemnú technickú zručnosť. Tu je vidieť, ako napätie, ktoré športovec prežíva, ovplyvňuje jeho výkon. Každý je však iný a rozdielne reakcie sú skrátka individuálnym prejavom. Dôležitý rozdiel spočíva v úrovni výkonnosti daného športovca a tiež v jeho vnímaní obtiažnosti úlohy.

Začiatočník podá svoj najlepší výkon pri relatívne nízkom napätí

Zvládnutie športu je totiž preňho už samo o sebe veľkou výzvou. Už pri prvých pretekoch pri ňom môže nastať najvyššia úroveň napätia. Oproti tomu pokročilý pretekár podá vyšší výkon až pri zvýšenom napätí. Súťažiť so začiatočníkmi by ho najskôr nudilo, pretože na to je už príliš dobrý. Hľadá preto situácie, ktoré od neho vyžadujú dobrý výkon. To pre neho predstavuje výzvu.

01 - Modified: 2023-03-21 09:33:52 - Feat.: - Title: Zdravie a fyzická kondícia sú ako dvojčatá 02 - Modified: 2023-03-20 09:31:35 - Feat.: - Title: Niektorí športovci urobia pre úspech čokoľvek 03 - Modified: 2023-03-20 09:22:40 - Feat.: - Title: Potraviny, ktoré sú výborným doplnkom pre jedálniček každého bežca 04 - Modified: 2023-03-17 12:28:52 - Feat.: - Title: Bez energie nepretekajte 05 - Modified: 2023-03-16 11:04:35 - Feat.: - Title: Z vášho tréningu sa pokúste vyťažiť maximum
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/behy, menuAlias = behy, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
24. marec 2023 06:00