Musia pracovať tvrdšie a vymýšľať nové tréningové programy, prídu tak o slobodu a úkony nemôžu vykonávať automaticky. Automatizmy sú preč, čo vnímajú ako stratu. Fakt, že prehra váži viac ako výhra, má niečo spoločné s ľudskou potrebou prežiť.
Ohrozenie alebo nebezpečenstvo nám živočíchom dáva veľmi silný podnet na začatie akcie
Nie je dôležité, v akej forme strata prichádza, skrátka ju v žiadnom prípade nechceme. Tak je to aj s našimi vlastnými zmenami, ktoré sme nútení urobiť. Ak sa chceme v akomkoľvek športe dostať na vrchol, musíme nielen tvrdo trénovať, ale zároveň sa naučiť zaobchádzať s mnohými ďalšími okolnosťami. Večierky, oslavy, nezdravé jedlo, to sú všetko veci, ktoré športovcom na ich ceste k vrcholu neprospievajú. Často ale v momente, keď tieto lákadlá odmietame, pociťujeme stratu niečoho príjemného. Tresty a hrozby, ktoré tiež vážia viac ako ocenenie, majú dlhodobé následky.
Spätná väzba
Tá, ktorá najviac zvýši našu sebadôveru, je nepochybne pozitívna. Tento feedback je zameraný na úkon alebo výkon (prípadne na ich zlepšenie). To však znie oveľa jednoduchšie, než tomu v skutočnosti je. Veľa trénerov, rodičov a spoluhráčov má totiž často problém s vynechaním negatívneho hodnotenia a použitím iba pozitívneho hodnotenia. Často žijú v predstave, že to nejde inak a že ten, kto sa učí, „musí predsa vedieť, čo robí zle“, lebo po zlom výkone, ktorý je mu vyčítaný, „sa nabudúce bude viac snažiť“. Mnohí sa tiež obávajú, že po pozitívnom hodnotení nastane stav spokojnosti a nadmerného upokojenia a že si začne myslieť, že už všetko dokonale ovláda. Je však nutné si uvedomiť, že negatívna spätná väzba môže mať na sebadôveru športovcov až zničujúci efekt, čo je potrebné sa vyhnúť. A to je určite možné. A aký efekt má pozitívny a negatívny feedback na vzťah športovcov s jeho koučom a rodičmi?
Niektorí kouči používajú v športe falošný feedback
Tí svojim športovcom pred začiatkom pretekov povedia, že ich výkon bol lepší pri tréningu (skočili vyššie, zdvihli väčšiu záťaž, hodili ďalej, podávali rýchlejšie atď.), než tomu v skutočnosti bolo, a to s vidinou toho, že tak športovcom dodávajú sebavedomie či ho tým nabudzujú. Je však nutné si uvedomiť, že falošný feedback môže mať pozitívny efekt na výkon, ale zároveň môže pôsobiť aj úplne opačne, najmä ak je používaný príliš často alebo neopatrne. Vždy po tréningu a závode nezabudnite vyjadriť svoje pozitívne zážitky. Počas každého tréningu trénujte vždy aj to, čo ovládate najlepšie. Má to pozitívny efekt na sebadôveru, čo okrem iného predstavuje dôležitý faktor pre úspech v súťažiach.