Zranenie je kombináciou viacerých udalostí
Realita je vtedy taká, že ste si spôsobili zranenie a beh musí ísť bokom. Najbližšie dni budete asi tráviť „iba“ pri plávaní alebo na bicykli, alebo dokonca len s vyloženými nohami na gauči. Je ľahké nechať sa nachytať pocitom frustrácie, skľúčenosti, beznádeje a dokonca chcieť celkom hodiť uterák na dráhu. Neklesajte na duchu, všetko sa zase raz na dobré obráti. Dokážete sa zotaviť zo zranení, dokonca sa vrátiť ešte silnejší. Z veľkej časti vieme zraneniam aj predchádzať implementáciou niektorých jednoduchých a konzistentných stratégií.
Bežci sú veľmi motivovaní, čo je požehnanie, ale môže to byť aj prekliatie
Bežíte tvrdo a pokúšate sa použiť túto mentalitu na väčšinu vecí, ktoré robíte, dokonca aj na liečenie, a to môže niekedy viesť k tomu, že sa pokúsite príliš rýchlo vrátiť späť. Jediná vec, ktorá je horšia ako zranenie pri behu, je druhé zranenie, ku ktorému dochádza v tesnom slede kvôli tomu, že pravdepodobne neboli dodržané všetky prvky predpísanej rehabilitácie. Posledná vec, ktorú každý bežec potrebuje, je dostať sa zo zranenia a onedlho sa potom zase vrátiť na pohovku s mrazeným hráškom na členku a frustrovanejší ako kedykoľvek predtým.
Každé zranenie je veľmi odlišné
Každý bežec je jedinečný a má svoje vlastné úrovne tolerancie záťaže. Stresové zlomeniny, poranenia šliach a vyvrtnutia sú všetky liečené veľmi odlišne. Pokiaľ ide o rehabilitáciu existuje niekoľko spoločných faktorov, ktoré je možné zlúčiť a poskytnúť príjemný návrat k bežeckému plánu. Niektoré poranenia kostí sa môžu liečiť 8 až 12 týždňov, niektoré šľachy a vyvrtnutia 2 až 6, ale sú to len čísla a určite neexistuje na to žiadny predpis. Poranenia kĺbov môžu trvať dlhšie a často je potrebná väčšia trpezlivosť. Aj svalové zranenie môže byť tvrdohlavé a dlhšie sa bude hojiť, ako sa očakávalo, ak sa o seba nebudete starať. Skutočne to závisí od človeka, jeho výcviku, fyziológie, histórie a konkrétneho zranenia. Je to veľmi individuálny proces