Beh je prospešný v každom veku
StoryEditor

Beh je prospešný v každom veku

20.07.2023, 13:18

Beh a ľudia nad päťdesiat, šesťdesiat, sedemdesiat, osemdesiat, deväťdesiat rokov. Ako to k sebe pasuje? Tento vzťah je úplne ideálny, ale ako v každom vzťahu je dobré poznať, čo nám bude náš partner (v tomto prípade naše telo) ochotný tolerovať, čo mu bude na prospech.

Väčšina skôr narodených začne behať zlepšenie svojho zdravia

Veľa týchto ľudí však hľadá v behaní aj spôsob, ako zmeniť svoj život, ktorý doposiaľ spočíval v starosti, ako sa postarať o rodinu. Nech je dôvodom čokoľvek, vo väčšine prípadov to skončí tým, že sa dotyčný chce začať zlepšovať aj vo výkonnosti a tu začína problém. Kým človek behá preto, aby schudol, zlepšil svoje zdravie, aby vyplnil čas, aby prišiel na iné myšlienky, aby si porovnal myšlienky v hlave, tak behá väčšinou na nízkych intenzitách, čo jeho telu a celkovému zdraviu jednoznačne prospieva. Akonáhle začne mať tendenciu zlepšovať svoju fyzickú kondíciu, začne naháňať minúty a sekundy, ak to nerobí neuvážene, môže si spôsobiť problémy pohybového aparátu, začne neúmerne zaťažovať nielen srdce, ale celý kardiovaskulárny systém. To sa môže prejaviť na činnosti srdca, ale aj na tlaku. Preto je veľmi dôležité, aby takýto človek behal a vôbec športoval pod kontrolou lekára. Nie však obvodného, ​​ale športového lekára, aby pravidelne absolvoval záťažový test, pri ktorom mu nielen zmerajú jeho aeróbny prah, laktát, ale tiež urobia EKG pred, pri a po výkone a zmerajú tlak. Keď sa k tomu pridá rozbor krvi, tak je to len dobre.

Zamerajte sa na vytrvalostné behy

Rýchlostné preteky nie sú pre vás najzdravšie. Treba behať len pre radosť, prestať sa starať o umiestnenie. Pokiaľ patríte medzi tých starších a máte ambície sa zlepšovať, snažte sa dosahovať lepšie výsledky skôr väčšou pestrosťou tréningu, zaraďovaním rôznych posilňovacích cvikov s vlastným telom, preťahovaním alebo bežeckou abecedou než vyslovene silovým či rýchlostným tréningom. Pokiaľ pôjdete touto cestou, tak vedzte, že sa zlepšovať budete, a to najmenej 5 rokov od chvíle, kedy sa behaniu začnete venovať.

01 - Modified: 2023-09-29 12:22:16 - Feat.: - Title: Tehotenstvo a obezita sú dve odlišné veci 02 - Modified: 2023-09-28 08:13:05 - Feat.: - Title: Zlý výkon alebo prehra sú súčasťou každého športu 03 - Modified: 2023-09-27 11:21:38 - Feat.: - Title: Emma Zapletalová hlási návrat do veľkej atletiky 04 - Modified: 2023-09-26 10:22:56 - Feat.: - Title: Sila myšlienok a želaní 05 - Modified: 2023-09-26 10:09:24 - Feat.: - Title: Matej Tóth o MMM v Košiciach: Neprepáliť tempo, nenechať sa strhnúť atmosférou a dobehnúť s úsmevom na tvári!
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/behy, menuAlias = behy, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
01. október 2023 12:55