Strava pre členov tímových športov
StoryEditor

Strava pre členov v tímových športoch

22.08.2023, 11:23

Či sa jedná o futbal, hokej, volejbal alebo iný tímový šport, kde skupina športovcov súťaží spoločne, musia sa títo športovci často vysporiadať s oslavami, ktoré sú z hľadiska optimálnej športovej stravy nevyhovujúce. Keď sa k tomu pridá cestovanie, turnaje a narušený spánkový režim, môže sa kvalitná výživa ľahko dostať na druhú koľaj.

Napriek tomu môže tím pod pevným vedením kapitánov a trénerov víťaziť aj vďaka správnej výžive

Najmä ak súťaží s tímami, ktoré nemajú optimálne stravovacie návyky. Je však nutné plánovať si jedálniček dopredu, jesť zodpovedne a až do konca súťažnej sezóny vylúčiť zo stravy alkohol. K väčšine tímových športov patria výrazné zmeny intenzity záťaže: intenzívne akcie sa striedajú s oveľa pomalším pohybom. Pri týchto náročných športoch u hráčov často dochádza k vyčerpaniu glykogénu a dehydratácii. Preto je dôležité, aby hráči vedome mysleli na doplňovanie energie a tekutín. Aj pri zápasoch hraných na domácom ihrisku je nutné plánovať stravovací a pitný režim pred zápasom, počas prestávok a po zápase.

Kto za to bude zodpovedať: rodičia, hráči, kapitán, manažér alebo tréner?

Dobrá komunikácia predchádza problémom. Pre stravovanie na cestách nemožno zostaviť jeden univerzálny jedálniček, ktorý by vyhovoval všetkým, pretože individuálne potreby športovcov sa líšia. Ideálne je pripraviť pestrú bufetovú ponuku, ktorá uspokojí väčšinu hráčov, vrátane vegánov a hráčov s celiakiou alebo alergiami na orechy. Pri pobytoch mimo domova, na sústredeniach alebo turnajoch, musí niekto kontrolovať jedálniček a starať sa o správne jedlá. Pokiaľ je jedálniček príliš „zdravý“ a obsahuje len málo tukov, majú športovci sklon zohnať si chýbajúce potraviny inde a jesť ich na izbe. Sťažnosti možno obmedziť zaradením „jedál pre radosť“, špeciálnych večerí a „stretnutí pri zmrzline“, a tiež dostupnosťou ľahko dostupných zdravých, ale obľúbených desiat, ktoré sú ľahko a rýchlo k dispozícii, a to hlavne pri cestovaní. Tímy, ktoré využívajú služby športového dietológa, majú výhodu individuálneho poradenstva, skupinových prednášok, tabuliek s najrôznejšími údajmi (napr. o obľúbených potravinových doplnkoch), nákupov v supermarketoch a lekcií varenia. V prípravnom období, kedy sa trénuje dvojfázovo, môžu hráči v dôsledku vyčerpania a dehydratácie chudnúť. V súťažnom období majú naopak hráči viac času na jedlo, ale menšiu záťaž, preto by mali jesť menej kalórií. Inak môže dôjsť k nežiaducemu nárastu váhy.

Vzdelávanie v oblasti výživy pomáha problémom s váhou predchádzať

Ak je hlavným problémom dehydratácia, môže športový dietológ zorganizovať váženie pred tréningom a po ňom. Tak zistí, ktorí hráči počas tréningu vypotia viac ako 2% svojej váhy (ide o hodnotu, pri ktorej klesá výkonnosť). Ak má tím obmedzený rozpočet, môžu si hráči pripraviť domáce športové nápoje za zlomok ceny komerčných. Posúťažné obdobie je vhodné na schudnutie a posilnenie objemu svalovej hmoty. Niektorí športovci zlenivejú, naberú tuk a stratia svalovú hmotu. Plánovanie kontroly váhy na posúťažné obdobie predchádza problémom, ktoré by mohli ovplyvniť celý tím na začiatku ďalšieho prípravného obdobia.

01 - Modified: 2023-08-22 08:48:01 - Feat.: - Title: Bežecký tréning v týždni medzi dvomi pretekmi 02 - Modified: 2023-08-21 12:06:27 - Feat.: - Title: MS 2023 v Budapešti: Ján Volko vraví, že s tímom urobili v príprave maximum, ale v rozbehoch na 100 m bol preňho dnes aj postup s časom mimo dosahu 03 - Modified: 2023-08-18 09:30:32 - Feat.: - Title: Natrénované mám, už to len treba „doladiť“ 04 - Modified: 2023-08-18 08:49:48 - Feat.: - Title: Kombináciu tréningu a regenerácie treba dobre namixovať 05 - Modified: 2023-08-17 11:14:31 - Feat.: - Title: Viktóriu Forster aj Ján Volka poteší na MS postup do semifinále
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/strava, menuAlias = strava, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
22. august 2023 11:23