Potraviny by sa nemali deliť na zdravé a nezdravé
StoryEditor

Potraviny by sa nemali deliť na zdravé a nezdravé

21.12.2023, 12:00

Môžeme určiť ich vhodnejšie a menej vhodné množstvo v konkrétnom jedálničku. Existujú samozrejme látky, ktoré zdraviu škodia, alebo potraviny so zložením, ktoré nie je prospešné snáď nikomu, neexistuje ale celá skupina potravín, ktorú by sme museli nutne a stopercentne z jedálnička vyradiť.

Žiadna konkrétna potravina nám sama o sebe nepomôže ani schudnúť, ani pribrať

Vždy záleží na jedálničku ako celku a na pomere energetického príjmu a výdaja. Informácie, ktoré oznamujú autority v danom odbore, by síce mali byť relevantné, avšak fráza „Odborníci tvrdia, že...“ neodkazuje na to, o akých odborníkov ide, v akom odbore, akej kvality a celkovo je dosť pravdepodobné, že sa ich vôbec nikto nepýtal a len preformuloval frázu, že „to sa predsa vie“.

Overujte si správy z internetu

Najlepšie je začať tým, že sa dobre pozriete, na akej stránke ste informácie našli, prípadne kto stránku spravuje. Býva totiž bežné, že ide len o propagáciu určitého produktu alebo podniku. Vždy si overte, kto článok napísal, aké má v odbore vzdelanie a čím sa zaoberá. Pokiaľ autora vôbec nenájdete, je to samo o sebe podozrivé. Ak sa dočítate, že je často kritizovaný odbornou verejnosťou, zbystrite. Pozor na informácie, ktoré niekto iba odovzdáva ďalej. Napríklad ak vidíte na Instagrame modelku propagujúcu zázračnú diétu, ktorú údajne „odporúča veľa ľudí“, pátrajte aspoň po tom, kto ako prvý s touto myšlienkou prišiel a opäť – aké má vzdelanie, čím sa zaoberá a čím má svoje informácie podložené. Informácie overujte v relevantných zdrojoch, hľadajte autorov, ktorí majú v oblasti výživy odborné vzdelanie, alebo pozrite na niektorú z databáz vedeckých publikácií. Nikdy nezabúdajte na kritické myslenie a snažte sa dávať si informácie do kontextu a sledovať, či si neprotirečia. Občas stačí len danú informáciu okamžite neprijať ako stopercentne pravdivú, hlbšie sa nad ňou zamyslieť.

01 - Modified: 2024-02-27 10:51:48 - Feat.: - Title: Zapojte do tréningu aj svojich priateľov a známych 02 - Modified: 2024-02-27 10:23:59 - Feat.: - Title: Šprintérsky rekordér Ján Volko pred halovými MS 2024 v Glasgowe: Ak postúpim do semifinále, budem spokojný. Všetko ostatné bude krásny bonus navyše! 03 - Modified: 2024-02-23 10:29:22 - Feat.: - Title: Behajte aj po tme, no pozor na zranenia 04 - Modified: 2024-02-20 12:48:52 - Feat.: - Title: Viac kalórií dodaných do tela športovcov zo stravy znamená viac energie 05 - Modified: 2024-02-20 12:38:57 - Feat.: - Title: SAZ navrhol do nominácie na halové MS deviatku slovenských atlétov
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/strava, menuAlias = strava, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
28. február 2024 21:46