Obézni ľudia
StoryEditor

Obézni ľudia často jedia rýchlejšie ako osoby s normálnou postavou

17.06.2024, 14:20

Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť nutnosti chudnúť, je vôbec nepribrať. Tri spúšťacie mechanizmy, ktoré vedú k nadbytočnému kalorickému príjmu, sú konzumácia alkoholu, sledovanie televízie a nedostatok spánku. Všetky tri je možné mať pod kontrolou. Cvičenie môže byť prevenciou priberania.

Diéty nefungujú

Výskumy nás neustále presviedčajú o tom, že redukčné diéty sú z dlhodobého hľadiska neúspešné a prispievajú k priberaniu na váhe, nehovoriac o depresiách a chaotických stravovacích návykoch s nimi spojených. Rastúce poznatky z výskumov naznačujú, že intuitívny príjem potravy je zdravší ako súčasné diétne stratégie pre chudnutie. Intuitívne stravovanie znamená dôverovať svojmu telu, ktoré si samo povie, koľko toho máte zjesť, takže prestanete jesť vo chvíli, keď ste uspokojili svoju fyziologickú potrebu energie. Týmto spôsobom obvykle jedia ľudia s normálnou váhou, a to kvôli fyzickým, nie emocionálnym potrebám. Taká dôvera je pre ľudí, ktorí sa pohybujú na horskej dráhe v štýle „držím diétu-nedržím diétu“, kedy hladujú, aby sa vzápätí prepchali na prasknutie, často veľmi problematická.

Treba vnímať signály hladu, ktoré vysiela vaše telo

Jedzte múdro a dodržiavajte svoj kalorický rozpočet. Treba mať dostatok energie na cvičenie a zbaviť sa prebytočného tuku bez pocitov odmietania. Môžete sa tiež rozhodnúť, že vaše mohutnejšie, ale zdravé telo v dobrej kondícii je dobré také, aké je. Nie každému je od prírody dané štíhle telo. Kulturisti, zápasníci, veslári a ďalší športovci, ktorí si kvôli svojmu športu musia strážiť váhu, sa môžu riadiť rovnakými pravidlami ako kondiční športovci. A nezabudnite, že je oveľa jednoduchšie nepribrať po skončení sezóny, než sa s námahou zbavovať prebytočných kíl pred novou sezónou. Najspoľahlivejším spôsobom, ako schudnúť a znovu nepribrať, je spolupracovať s odborníkom, ktorý vám zostaví jedálniček na mieru podľa vášho životného štýlu a stravovacích preferencií. To je oveľa efektívnejšie ako sa vyhýbať obľúbeným jedlám alebo držať zlú diétu. Navštívte dietológa alebo registrovaného výživového poradcu, ideálne takého, ktorý je certifikovaným špecialistom pre oblasť športovej výživy. Tento profesionál splnil určité vzdelávacie požiadavky, absolvoval príslušné skúšky a je členom nejakej uznávanej organizácie, ktorá týchto odborníkov združuje.

Inšpiráciou vám môžu byť ľudia, ktorí dokázali schudnúť a svoju váhu si udržať

Neexistuje jediný plán pre chudnutie, ktorý by bol ideálny pre každého. Medzi triky, ktoré vedú k chudnutiu a udržaniu si nižšej váhy, patrí konzumácia raňajok, výber menej vyprážaných a mastných jedál, dôsledné stravovanie a dodržiavanie rovnakých stravovacích návykov aj počas víkendu, pravidelné cvičenie a pravidelná kontrola hmotnosti (raz týždenne) na osobnej váhe. Zdôrazňuje sa tiež nutnosť zmeniť každodenné životné štýl, viac spať, menej sledovať televíziu, jesť viac ovocia a zeleniny, jesť jedlá pripravované skôr doma ako v reštauráciách, plánovať a sledovať príjem potravy a pravidelne cvičiť.

01 - Modified: 2024-06-13 08:25:24 - Feat.: - Title: ME 2024 v Ríme: Famózna Gabriela Gajanová získala striebro na osemstovke 02 - Modified: 2024-06-12 13:25:09 - Feat.: - Title: Prvý rok po pôrode zrejme nebudete tak štíhla alebo športová ako si prajete 03 - Modified: 2024-06-10 18:30:30 - Feat.: - Title: Daniela Ledecká prvý raz v kariére pod 56 sekúnd, v semifinále 400 m to stačilo na 20. miesto 04 - Modified: 2024-06-10 18:24:47 - Feat.: - Title: Skvelá Viktória Forster v semifinále 100 m prekážok predviedla 12,83: Splnilo sa mi, čo som si v kútiku duše želala. 05 - Modified: 2024-06-07 09:24:36 - Feat.: - Title: Vyladenie formy znamená v prenesenom význame dosiahnuť vrchol
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/strava, menuAlias = strava, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
17. jún 2024 14:21