Najčastejšie chyby začínajúcich bežcov
StoryEditor

Najčastejšie chyby začínajúcich bežcov

15.05.2023, 09:08

Začiatočníkom chýba umenie načúvať svojmu telu – určiť tú správnu rýchlosť, ktorou majú bežať, určiť správne tempo. Experti zastávajú názor, že až 80% „hobíkov“ behá príliš rýchlo. Tým nastáva preťaženie organizmu, bolesti, zranenia, strata motivácie. Prvá pomoc pre správne tempo, stará a osvedčená metóda: bežte tak rýchlo, aby ste sa pri tom mohli s druhými baviť, ak bežíte sami, skúste v duchu rozprávať sami so sebou.

Šprint na záver tréningu

V záverečných metroch behu vystupňovať tempo a potom šup do auta a domov do sprchy, alebo ako alternatíva miesto do auta, šup do výťahu a potom doma do sprchy. Tento hriech je tiež veľmi rozšírený a bohužiaľ nielen u začínajúcich bežcov a bežkýň, ale aj u tých „skúsených!” Mnoho bežcov si myslí, že tým, že na konci behu sa vydajú z posledných síl, robia niečo prospešné pre svoj tréning, svoju fyzickú kondíciu, ale je to práve naopak, veľmi to škodí. Unavené svaly už v závere tréningu trpia nedostatkom koordinácie a to môže viesť k rôznym zraneniam, ktoré potom človek pripisuje strate koncentrácie, napr. výron v členku, pády a pod. Naopak posledných päť minút by ste mali využiť na naštartovanie regeneračných procesov – spomaliť a dobiehať na štvrť plynu (max 65% TF max), môžete prejsť aj do chôdze, určite to nie je slabošstvo, ale naopak, je to veľmi múdre. Vplyvom spomalenia začne telo regenerovať - začína sa tiež odbúravať laktát. Pokiaľ na záver zrýchľujete a myslíte si, že sa tým zrýchlite všeobecne, ste na omyle. K väčšej rýchlosti vám to nijako nepomôže, k tomu vám pomôže len intervalový tréning. Rýchlejšie úseky môžete zaradiť aj kdekoľvek v rámci dlhého behu, nikdy ale nie na jeho konci.

Hladovanie po tréningu

Aby urýchlili odbúravanie tukov, tak mnoho bežcov a bežkýň po tréningu hladujú. Zle. Zásoby cukrov sú síce tréningom vyčerpané a tak hladovanie iniciuje spaľovanie tukov, ale bohužiaľ na úkor regenerácie. Aby bol organizmus schopný doplniť energetické zásoby, musí energiu dostať v prvých dvoch hodinách po tréningu zvonku. Napr. cornflakes, chlieb s tvarohom a hrozienkami a pod. Ak nedostane v tejto dobe nič na jedenie, tak siahne nielen po tuku, ale siahne tiež po proteínoch – „žerie“ svaly.

Šetrenie na topánkach

Lacnejší šport ako beh len ťažko nájdete. Zvlášť v lete vám stačí tričko, šortky, ponožky a topánky, niekedy ani tie nie. Práve na topánkach sa ale šetriť neoplatí. Názor, že na to moje behanie stačia tie staré „vyšmatlané“ topánky, vám môže priniesť veľmi nepríjemné chvíľky a nakoniec môže znamenať aj značné výdavky do odstraňovania následkov – zranení, spôsobených práve behaním v nekvalitných topánkach. Ale na druhú stranu si nenechajte nahovoriť, že vy ako bežecký začiatočník potrebujete tie najdrahšie topánky. Nechajte si predložiť a vyskúšajte topánky od rôznych výrobcov a vyberte tie, v ktorých sa budú cítiť najlepšie vaše nohy. Ak beháte pravidelne viac, oplatí sa vám mať dva páry. Každý model má iné vlastnosti a nohy sú tým pádom inak zaťažované, musia na zmenu reagovať a tým sú trénované. Navyše ich môžete po každom behu nechať „odpočinúť – vydýchať“, vysušiť, čo predlžuje ich životnosť, takže vlastne ešte ušetríte.

Tréning bez cieľa

Neznamená to, že by ste sa mali hneď prihlásiť na nejaké preteky a k nim svoj tréning smerovať, ale cieľ by ste rozhodne mať mali. Ten, kto len behá svoju obvyklú tréningovú dávku stále po rovnakej trase, čoskoro stráca motiváciu, alebo to tiež môže viesť k tomu, že pri každom tréningu závodí sám so sebou, pri každom tréningu si chce dať „osobák“ a to ide len nejaký čas. Potom príde vyhorenie a strata motivácie, a to v lepšom prípade. V horšom prichádzajú zranenia. Dôležité je nájsť zmysel svojho behania. Podľa neho zistíte, či idete správnou cestou. Pre tých, čo chcú s pomocou behu schudnúť, je to jednoduché, majú svoj cieľ stále na očiach v podobe čísel na váhe. Kto sa pripravuje na preteky, orientuje sa podľa časov. Ale aj príležitostní bežci by si mali stanovovať malé a reálne ciele, ako napríklad chcieť znížiť pokojový pulz o pár tepov, pomaly zvyšovať počet tréningových jednotiek v týždni, cez víkend vybehnúť pravidelne a objaviť novú trasu. Presne takéto ciele človeka dokážu motivovať a pomôžu vám prekonávať obdobie, kedy budete strácať motiváciu k ďalšiemu behaniu.

01 - Modified: 2023-05-31 11:56:12 - Feat.: - Title: Tréner - sprievodca na ceste za splnenými snami 02 - Modified: 2023-05-26 11:42:37 - Feat.: - Title: Jedzte, keď máte hlad a prestaňte jesť, keď máte dosť 03 - Modified: 2023-05-26 08:19:23 - Feat.: - Title: Leto klope na dvere, treba sa rozhýbať 04 - Modified: 2023-05-24 09:14:22 - Feat.: - Title: Beh je ideálny prostriedok na redukciu hmotnosti 05 - Modified: 2023-05-24 09:05:08 - Feat.: - Title: Ako vyladiť formu na maratón?
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/trening, menuAlias = trening, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
31. máj 2023 15:20