Pri nízkych teplotách potrebujete veľa energie len na to, aby ste sa ohriali
Ak ju vydáte tým, že pobežíte rýchlejšie, než je zdravé, energia vám dôjde a ak budete mať šťastie, tak to „prežijete“ len s prechladnutím. Dávajte si pozor na pošmyknutie. Zvyšuje sa riziko, že si niečo si natiahnete, narazíte alebo natrhnete. V zimných mesiacoch sa ponáhľajte pomaly, ak chcete dosiahnuť cieľ včas a zameriavajte sa na tréning všeobecnej vytrvalosti – pokladanie základov vašej fyzickej kondície. Zima je pre to najvhodnejšie obdobie, pretože do pretekov je ďaleko a tak vás naozaj nič nenaháňa
Desať minút je tak akurát ten správny čas, keby ste sa mali voľným počas zahriať
Takže pre behanie v zime a oblečenie sa na beh platí: Obliekajte sa tak, aby ste vybiehali s pocitom chladu, ani husia koža nie je na škodu. Keď sa do desiatich minút zahrejete tak, že je vám príjemne teplo, tak ste to trafili správne. V zime by ste nemali zabúdať na to, že okolo 40% tepla stráca človek v oblasti hlavy a zátylku, takže nezabúdajte na pokrývku hlavy a tunel na krk. Tunel je skvelý vynález, môžete ho súčasne použiť ako pokrývku hlavy aj krku a keď vám bude náhodou teplo, tak si ho zrolujete len na čelo, alebo stiahnete na krk a nemusíte premýšľať, kam ho po zložení schovať.
Zimy sa báť nemusíte, ale majte rešpekt pred vetrom
Keď opustíte svoje obydlie, vyjdete pred dom, tak nasliňte prst a z tej strany, čo vás viac zachladí, z tej to fúka, takže presne týmto smerom vybehnite, pretože ste ešte plní sily. Keď to potom otočíte späť k domovu, vietor vás bude domov popoháňať. Pokiaľ použijete túto stratégiu a máte napísaný tréning na nejaký konkrétny čas, tak bežte proti vetru o pár minút dlhšie, než je polovica doby, čo ste si na beh vyčlenili, späť to bude rýchlejšie, tak aby ste si potom ešte nemuseli pridávať. Akonáhle dobehnete, ak nekončíte pred domom, tak na seba hoďte niečo teplé a suché, aby ste neprechladli. Pokiaľ potom budete sadať do auta a pôjdete domov alebo niekam, kde sa ešte len môžete osprchovať, tak sa prezlečte na cestu do suchého, aspoň čo sa týka hornej polovice tela. Nikdy nezostávajte v zime stáť vonku, aby ste si ešte s prípadnými spolubežcami niečo vysvetlili či oznámili pocity z behu, ale nechajte si to až niekam do tepla.
Posledných 10 minút behu vždy začnite postupne zvoľňovať, cca na 65 - 75% TF max
Nejde len o to, aby ste znížili teplotu, ale hlavne pri ňom štartujú regeneračné a opravné procesy. Cool Down je naozaj dôležité dodržiavať, pretože okrem regeneračných procesov v ňom telo začína opravovať aj to, čo sa počas tréningu poškodilo. Možno ste to už zažili na vlastnej koži, končíte tréning s víťazoslávnym gestom a ruky letia hore na oslavu sekundového zlepšenia tréningového osobného rekordu. Z prudkého behu rovno zastavíte, vydýchate sa, plný eufórie idete domov, osprchujete sa, prezlečiete, spokojne odpočívate. Druhý deň vás čaká len ľahký beh, ale čo to, prečo ma to v tej nohe ťahá, veď včera bolo všetko úplne v poriadku? Áno, bolo, ale pretože ste nedali telu možnosť začať regenerovať, už nie je.