Prvý rok po pôrode
StoryEditor

Prvý rok po pôrode zrejme nebudete tak štíhla alebo športová ako si prajete

12.06.2024, 15:24

Novopečené mamičky, ktoré sa obávajú, že nikdy nezhodia nabrané kilogramy, musia byť trpezlivé a uvedomovať si, že život má svoje obdobia. Tehotenstvo trvá 9 mesiacov a väčšine žien trvá po pôrode 9 – 12 mesiacov, kým sa ich telesný vzhľad vráti do pôvodného stavu. V tomto období neskúšajte žiadne nárazové diéty. Lepšie je zamerať sa na vyváženú, zdravú stravu a veriť tomu, že tá prispeje k návratu vašej pôvodnej váhy. Tento proces sa často komplikuje, pretože materstvo so sebou nesie nové nutričné ​​výzvy a prekážky.

Keď dieťa plače, ide všetko bokom, vrátane mnohých zdravých stravovacích návykov

Únava, stres, rodinné zmeny a nedostatok energie pre nakupovanie a varenie si tiež môžu vybrať svoju daň na kvalite vašej výživy. Môže vám chýbať aj duševná energia potrebná na pravidelné cvičenie. Stres a frustrácie, ktoré materstvo sprevádzajú, môžu byť v rozpore s vaším plánom schudnúť a môžu viesť aj k priberaniu. Keď ste celý deň doma a máte po ruke veľa jedla, môžete sa upokojovať pomocou sladkostí, sušienok, čokolád a ďalších dobrôt. Snaha o pravidelné cvičenie môže kolidovať s fyzickým vyčerpaním, nedostatkom času a neustálou starostlivosťou, ktorú vaše dieťa vyžaduje.

Nájdite niekoho na stráženie a urobte si čas na seba

Po cvičení sa budete cítiť fyzicky lepšie, urobíte niečo pre svoje zdravie a budete mať zo seba lepší pocit. Nečakajte však, že by sa prebytočné kilogramy z tehotenstva rozpustili cvičením, a to ani keď budete cvičiť 45 minút päťkrát týždenne. Pravidelné cvičenie počas tehotenstva a po ňom môže pomôcť zvládnuť nežiaduce prírastky na váhe, ale vyššie spomenuté faktory môžu vašu váhu ovplyvňovať viac ako nedostatok cvičenia. Nebojte sa, že by vám prebytočné kilá zostali navždy a zamyslite sa nad výsledkami prieskumov medzi čerstvými mamičkami. Väčšina žien, ktoré pravidelne behali, sa k behaniu vrátili už päť týždňov po pôrode a na svoju pôvodnú váhu sa dostali za päť mesiacov. Väčšina športovkýň sa vracia k svojej váhe pred tehotenstvom počas šiestich mesiac. Aj po tehotenstve teda môžete byť štíhle, čo dokazuje množstvo štíhlych matiek, ktoré poznáte zo svojho okolia. Zatiaľ sa majte rady také, aké ste, buďte pyšné na to, čo ste dokázali, radujte sa z dieťaťa a buďte na seba dobré.

Asi dve tretiny žien zmení v priebehu tehotenstva chuťové preferencie

Môže sa objaviť nechuť k mäsu, zelenine alebo káve. Ak neudržíte v tele nič viac ako pár suchárov, buďte v pokoji, pretože vaše dieťa bude čerpať živiny zo zásob, ktoré ste vo svojom tele nazhromaždili zo stravy pred začiatkom tehotenstva. Ak toho zjete naozaj málo, pretože trpíte nevoľnosťou trvajúce dlhšie ako tri mesiace, bolo by vhodné konzultovať váš stav s dietológom, ktorý navrhne spôsob, ako vašu stravu vyvážiť. Ak máte neobvyklé chute na soľ, tuky alebo červené mäso, je možné, že vám múdra matka príroda odporúča potraviny so živinami, ktoré potrebujete. Keď budete s primeranou striedmosťou týmto chutiam podliehať, nebude to ničomu vadiť, preto počúvajte svoje telu a reagujte zodpovedajúcim spôsobom. Chuť na sladké skúste riešiť zdravšími variantmi klasických sladkostí, napríklad ovsenými sušienkami s hrozienkami, vanilkovým gréckym jogu perou alebo sušeným ananásom a datľami. Vaše telo napríklad skutočne potrebuje práve to jedlo, po ktorom túžite. Snažte sa jesť zdravú stravu pred tehotenstvom, vytvoríte si tým zásoby živín a telo sa potom lepšie vyrovná s podivnými chuťami a rannými nevoľnosťami v jeho priebehu.

01 - Modified: 2024-06-13 08:25:24 - Feat.: - Title: ME 2024 v Ríme: Famózna Gabriela Gajanová získala striebro na osemstovke 02 - Modified: 2024-06-10 18:30:30 - Feat.: - Title: Daniela Ledecká prvý raz v kariére pod 56 sekúnd, v semifinále 400 m to stačilo na 20. miesto 03 - Modified: 2024-06-10 18:24:47 - Feat.: - Title: Skvelá Viktória Forster v semifinále 100 m prekážok predviedla 12,83: Splnilo sa mi, čo som si v kútiku duše želala. 04 - Modified: 2024-06-07 09:24:36 - Feat.: - Title: Vyladenie formy znamená v prenesenom význame dosiahnuť vrchol 05 - Modified: 2024-06-07 08:35:32 - Feat.: - Title: Do bojov na ME 2024 ako prvá zasiahne debutantka na európskom atletickom vrchole pod holým nebom Stanislava Škvarková
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/trening, menuAlias = trening, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
15. jún 2024 02:10