Zdravie sa na jednej strane stáva hodnotou spojenou so silnou osobnou zodpovednosťou a individuálnou aktivitou, na druhej strane je zdravie verejným statkom, o ktorý sa stará široké spektrum medicínskych, výchovno-vzdelávacích, osvetových a sociálnych inštitúcií a organizácií. povinná školská dochádzka podporuje aj výučbu telesnej výchovy, vznikajú športové kluby, oddeľuje sa profesionálny a amatérsky šport, vznikajú nové formy športu. Masové rozšírenie športovo-pohybových aktivít tak často musí čeliť aj obavám zo zdravotných rizík či fyzického poškodenia. Mnohí si mysleli, že intenzívne cvičenia a náročné športovo-pohybové aktivity prinášajú veľké zdravotné riziká. Postupne sa však zmenil pohľad na zmysel športových aktivít a na ich vplyv na ľudské zdravie.
Benefity športovej aktivity:
– zníženie vysokého krvného tlaku
– regulácia úrovne cholesterolu
– spaľovanie tuku
– udržiavanie priaznivej hladiny krvného cukru
– spevňovanie kostí
– posilňovanie imunitného systému
– zníženie pokojovej srdcovej frekvencie
– zlepšenie metabolizmu
– zlepšovanie psychickej pohody
Pravidelná mierna pohybová aktivita prináša zlepšenie zdravia a pocit osobnej pohody. Významnejšie trvalé zdravotné benefity potom prináša intenzívny pravidelný fyzický pohyb, každodennosť pohybu znižuje riziko hlavných príčin a úmrtí spojených so sedavým spôsobom života.
Významnú súčasť formovania aktívneho životného štýlu tvorí výchova k zdraviu
Ide o komplexné úsilie o zvyšovanie telesného, psychického a sociálneho zdravia rozvíjajúce pozitívny potenciál osobnosti človeka. Výchova k zdraviu, podpora zdravia či zdravotná gramotnosť je aktuálna práve so zvyšujúcim sa dôrazom na zdravotnú prevenciu. Výchova k zdraviu neodmysliteľnou súčasťou zapojenia všetkých ľudí do starostlivosti o zdravie v zmysle osobnej zodpovednosti.
Potreby ľudského organizmu:
1. aeróbne pohybové aktivity
- pohybové činnosti kladúce na organizmus zvýšené využitie kyslíka. Väčšinou sa jedná o vytrvalostné činnosti vykonávané miernou intenzitou formou najzdravších športovo pohybových aktivít ako beh na lyžiach, plávanie, jogging, jazda na bicykli, chôdza.
2. správny režim stravovania
- základným predpokladom je tu vyváženosť všetkých živín a obmedzenie ich energetickej hodnoty, spojené aj s dodržiavaním pravidlá pomeru energetického príjmu troch hlavných jedál – 25 % (raňajky) – 50 % (obed) – 25 % (večera). V rámci tohto režimu sú praktizované zásady spojené s absolvovaním aeróbneho tréningu na sklonku dňa pred večerou, je potrebné udržiavať v sebe zdravý strach z obezity, kontrolovať vyváženosť energetického príjmu a výdaja, poznať vzorec na určenie svojej ideálnej váhy.
3. duševná rovnováha
- spánkový režim priemerne 7–8 hodín denne, zaradenie odpočinku do denného režimu, o duševnej rovnováhe hovoríme v spojení s pravidelne vykonávanou pohybovou činnosťou a správnou výživou.