To už je môže byť veľký problém
Jediným liekom na chronickú únavu je potom odpočinok, odpočinok a zase odpočinok a nekonečná trpezlivosť, teda presne to, čo ľudia nechcú počuť, nieto robiť. Únava nás chráni pred vyčerpaním, drobné zranenia nás upozorňuje na to, že môže byť ešte horšie. Únava nás chráni pred vyčerpaním nielen pokiaľ ide o vyčerpanie fyzické prameniace z toho, že preháňame svoj tréning, ale chránia nás aj pred psychickým vyčerpaním, vtedy, keď sa snažíme v živote stihnúť všetko, aby nám náhodou niečo neušlo. Akonáhle sa prihlási únava, je lepšie včas pribrzdiť a ísť chvíľu krokom, zvážiť si starostlivo ďalší postup, než zbytočne hazardovať a myslieť si, že ma nič neporazí. Vo chvíli, keď vám vlastný organizmus vypovie službu z toho dôvodu, že ste predtým nereagovali na signály SOS, ktoré vám posielal, už je väčšinou neskoro, resp. je neskoro na to, aby sa všetko v krátkom čase vrátilo do stavu, ktorý by ste si priali. Únava slúži nášmu organizmu k tomu, aby mal dostatok energie pre činnosti nutné k životu, pre činnosť srdca, mozgu a všetkých ostatných životne dôležitých orgánov. Je dobré si to uvedomiť hlavne vo chvíli, kedy budete siahať po povzbudzujúcich prostriedkoch k zahnanie únavy. Únava sa totiž nedá zahnať, únavu môžete len oddialiť s tým, že vás dostane neskôr. Napríklad práve vo váš deň D, v deň maratónu.
Ako nám naše telo hlási, že prichádza únava?
- vyčerpania energetických rezerv
- nahromadenie odpadových látok
- metabolické zmeny v činných tkanivách
- nedostatok minerálov (železo, horčík, vápnik)
- zmeny v nervovom systéme
- prehriatie
Únavu je takmer vždy možné odstrániť dostatočne dlhým odpočinkom, pretože organizmus má schopnosť sa regenerovať. Trvanie regenerácie je však možné skrátiť využitím ďalších prirodzených mechanizmov:
- dostatkom kvalitného spánku
- zodpovedajúce výživou
- dostatočným množstvom tekutín
- aktívny pohybom pri nízkej intenzite
Ak nebudete včas reagovať na prejavy únavy, dostaví sa chronická únava a jej dôsledky bývajú o to horšie, že bude vaším nerozlučným partnerom po veľa dlhý čas a vy budete márne pátrať, že prečo ste tak unavený, keď skoro už ani nebehám. K tomu, aby sa to nestalo, aby vás chronická únava nedostala v najmenej vhodný okamih či nikdy, je dobré vedieť, čo jej predchádza.
Príznaky chronickej únavy
- strata chuti do jedla a telesnej hmotnosti
- nespavosť
- bolesti kĺbov a svalov, ktoré nemajú zjavnú príčinu
- stále sa vracajúci prechladnutia a respiračné ochorenia
- podráždenosť a úzkosť, ktoré môžu byť sprevádzané depresiami
- nelepšiaca sa výkonnosť napriek veľkému tréningovému úsiliu
- nezvyčajne veľké zhoršenie výkonnosti, ako v tréningu, tak v pretekoch
- neschopnosť podávať lepší výkon v pretekoch ako v tréningu.
Ako môžeme aktívne zabrániť príchodu chronickú únavy?
- minimalizovaním stresu a obmedzením činností, ktoré ho fyzicky aj psychicky vysilujú
- naplánovať si denné úlohy tak, aby zostalo dosť času na spánok (minimálne šesť hodín denne)
- nechať si dostatok času na regeneráciu medzi tréningami
- po intenzívnom tréningu zaradiť vždy regeneračný
- stravovať sa tak, aby príjem energie zodpovedal výdaju, v čase, keď sa pripravujem na pre seba vrcholný výkon (v prípade maratóne je úplne jedno, či ho chcete bežať za 2:30 či za 5 hodín), sa rozhodne nesnažte znižovať svoju váhu
- stravovať sa tak, aby v strave boli prítomné všetky zložky energie (sacharidy, bielkoviny, tuky), minerály, stopové prvky, aminokyseliny, vláknina
- dodržiavať pitný režim
- správne analyzovať, signály tela