Nespokojnosť s vlastným vzhľadom obvykle len zakrýva nízku sebaúctu
StoryEditor

Nespokojnosť s vlastným vzhľadom obvykle len zakrýva nízku sebaúctu

14.12.2023, 12:46

Mnoho ľudí sa snaží vyriešiť nespokojnosť so vzhľadom svojho tela chudnutím, zdvíhaním činiek alebo nekonečnými „brušákmi“. Tento prístup k nájdeniu šťastia býva často neúčinný. Keď vezmeme do úvahy, že približne štvrtina sebaúcty je nejakým spôsobom spojená s naším vzhľadom, nemôžeme byť sami so sebou spokojní, ak nemáme radi svoje telo a nepáči sa nám to, ako vyzeráme.

Problém s váhou je často problémom sebaúcty

Najlepším spôsobom, ako tieto problémy vyriešiť, je byť vďačný za svoje telo a prijímať ho také, aké je. Postavu je možné čiastočne zmeniť, ale nemožno ju úplne prebudovať, pokiaľ za to nezaplatíte príliš vysokú cenu vo forme reštriktívnych diét a nutkavého cvičenia po celý život. Ak nie ste spokojní s tým, ako vyzeráte, pokúste sa obzrieť do minulosti a zistiť, kedy vás prvýkrát napadlo, že s vašim vzhľadom nie je niečo v poriadku. Možno to bol jeden z rodičov, ktorý povedal, že nové šaty vám pristanú, ale keby ste zhodili pár kíl, boli by ste ešte krajšie. Alebo vás súrodenec trápil poznámkami o hrubých stehnách. Potom vykonajte nasledujúce kroky, ktoré vám pomôžu zmieriť sa so sebou a mať sa radi takí, akí ste: Premenujte si pre seba telesné partie, ktoré nemáte radi (napríklad „hnusný pupok“ na láskavé „guľaté bruško“). Zistite, ktoré časti svojho tela máte radi. Zvyšujte svoju sebadôveru tým, že budete pozitívne zdôrazňovať tie časti tela, ktoré považujete za atraktívne. Pokiaľ trpíte úzkostlivými obavami o svoj vzhľad, dovoľte si žiť zdravšie. Keď v sebe budete živiť stále len negativizmus, nikam sa nedostanete. Radšej buďte vďační za všetky dobré veci, ktoré pre vás vaše telo robí. Umožňuje vám jazdiť na bicykli, zdvíhať činky v posilňovni a užívať si život. Ako by ste mohli športovať bez svojho tela? Zdravé telo má rôzne tvary a veľkosti, môže byť aj celkom veľké, ale napriek tomu fit. Ak chcete začať zlepšovať vzťah k svojmu telu, zatvorte oči a predstavte si, že máte telo, po ktorom túžite. Vizualizujte si sebaistý postoj, slovný prejav a reč tela, ktoré by ste používali. Potom otvorte oči a chovajte sa tak, ako by ste to všetko už mali. S trochou tréningu zistíte, že vzhľad je len tenká vrstva kože na povrchu a že vaša skutočná hodnota spočíva v zmysluplných vzťahoch, ktoré máte so svojou rodinou a priateľmi. Časom nazbierate dosť odvahy čeliť aj desivým situáciám. Pôjdete si napríklad zaplávať do bazéna a budete pritom úplne v pokoji.

Niektorí ľudia preceňujú význam čísla, ktoré vidia, keď sa postavia na váhu

Ak sa trápite kvôli svojej váhe, nevážte sa každý deň. Je pravdepodobné, že sa budete hodnotiť v štýle „som dobrý/á,“ keď pôjdu kilá dole, a „nestojím za nič,“ keď budete kilá naberať. To je hlúposť. Ste stále rovnako skvelý človek bez ohľadu na číslo na vašej osobnej váhe. Váha nemeria iba tuk, ale aj svalovú hmotu, vodu, zjedené jedlo, obsah čriev, kávu, ktorú ste vypili tesne pred vážením atď. Informácia, ktorú pri vážení získavate, je nepodstatná. Keď napríklad začnete cvičiť a súčasne obmedzíte príjem jedla, pravdepodobne dôjde k nárastu svalovej hmoty a úbytku telesného tuku, preto bude váha ukazovať stále rovnakú hodnotu. Budete sa cítiť štíhlejšie, vyzerať štíhlejšie, vaše oblečenie bude voľnejšie, a napriek tomu sa nedočkáte psychologickej odmeny, pokiaľ budete závislí na tom, čo ukáže vaša osobná váha. Niektorí športovci sa pokúšajú svoju osobnú váhu oklamať, ale oklamávajú tým iba sami seba. Napríklad bežci a ďalší športovci, ktorí sa silne potia, sa radšej vážia po náročnom tréningu. Počas výkonu môžu stratiť 2–3 kg (aj viac) potu, ale nie tuku. Jediný správny čas na váženie, pokiaľ na ňom stále trváte, je ráno hneď po prebudení. Vstaňte, vyprázdnite močový mechúr a črevá a postavte si nahí na váhu ešte pred tým, než čokoľvek zjete alebo vypijete. Tak zvážite svoje telo v optimálnom a ničím nezaťaženom stave. Pokiaľ sa vážite na konci dňa, vážite aj večeru, nápoje a ďalšiu potravu, ktorá sa nachádza v žalúdku a črevách. Nezabúdajte tiež na to, že váha, podobne ako výška, nie je otázkou sily vašej vôle. Ak ide o výšku, pravdepodobne ste zmierení s tým, že silou vôle nevyrastiete o 15 centimetrov. Keď však ide o váhu, máte dojem, že by ste svoje telo mohli prinútiť zhodiť množstvo kilogramov. Samozrejme, že ak máte nadváhu, môžete schudnúť na primeranú úroveň telesnej ho tuku. Potom môže byť týždenné váženie pozitívnou motiváciou. Ak však patríte medzi aktívnych športovcov a už dlho sa pokúšate schudnúť o 2 kg pod svoju optimálnu hmotnosť, môžete mať pocit, že sa vám nedarí a spochybňovať svoju sebahodnotu otázkou: „Prečo nedokážem schudnúť ani o hlúpe dve kilá?“ Pretože to nie je jednoduché. Príroda sa bráni neprimeranému poklesu tukových zásob. Pre niektorých športovcov je veľmi ťažké udržať si váhu, ktorú si vyžaduje ich šport.

01 - Modified: 2024-05-14 08:39:12 - Feat.: - Title: Váha je veľmi dôležitá, no premenlivá 02 - Modified: 2024-05-14 08:29:41 - Feat.: - Title: Ján Volko o dvojstovke na Diamantovej lige v Dauhe: V zákrute som sa nevedel nejako upratať 03 - Modified: 2024-05-13 12:07:28 - Feat.: - Title: Každý rodič by určite uvítal, ak by jeho dieťa bolo nadané vo všetkých oblastiach 04 - Modified: 2024-05-13 11:05:51 - Feat.: - Title: Výborná Viktória Forster v českej extralige: po víťaznej premiére na 100 m prek. (13,09) utvorila na dvojstovke slovenský rekord do 23 rokov (23,32) 05 - Modified: 2024-05-09 13:20:21 - Feat.: - Title: Najčastejšie mýty v stravovaní
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
15. máj 2024 09:35