Výchova k zdraviu, podpora zdravia či zdravotná gramotnosť je aktuálna práve so zvyšujúcim sa dôrazom na zdravotnú prevenciu. Výchova k zdraviu je neodmysliteľnou súčasťou zapojenia všetkých ľudí do starostlivosti o zdravie v zmysle osobnej zodpovednosti.
Potreby ľudského organizmu:
1. aeróbne pohybové aktivity
- pohybové činnosti kladúce na organizmus zvýšené využitie kyslíka. Väčšinou sa jedná o vytrvalostné činnosti vykonávané miernou intenzitou formou najzdravších športovo pohybových aktivít ako beh na lyžiach, plávanie, jogging, jazda na bicykli, chôdza.
2. správny režim stravovania
- základným predpokladom je tu vyváženosť všetkých živín a obmedzenie ich energetickej hodnoty, spojené aj s dodržiavaním pravidlá pomeru energetického príjmu troch hlavných jedál – 25 % (raňajky) – 50 % (obed) – 25 % (večera). V rámci tohto režimu sú praktizované zásady spojené s absolvovaním aeróbneho tréningu na sklonku dňa pred večerou, je potrebné udržiavať v sebe zdravý strach z obezity, kontrolovať vyváženosť energetického príjmu a výdaja, poznať vzorec na určenie svojej ideálnej váhy.
3. duševná rovnováha
- spánkový režim priemerne 7–8 hodín denne, zaradenie odpočinku do denného režimu, o duševnej rovnováhe hovoríme v spojení s pravidelne vykonávanou pohybovou činnosťou a správnou výživou.
Športová aktivita vám zlepšuje život
Prínos aktívneho životného štýlu, zahŕňajúceho zložku pohybovú aj výživovú, je primárne motivovaný zlepšovaním všetkých parametrov zdravia. K ďalším veľkým prínosom patrí zlepšenie svalovej sily, vytrvalosti, zníženie krvného tlaku, zlepšenie obranyschopnosti proti infekciám, prevencia úbytku svalovej hmoty a úbytku kostnej hmoty vo vyššom veku, zlepšenie držania tela, udržanie „svalového korzetu“ ako prevencia degeneratívneho postihnutia väziva a kĺbov, prevencia pádov a významné zlepšenie sebestačnosti vo vyššom veku, posilnenie sebadôvery, zvýšenie psychickej výkonnosti i odolnosti, zlepšené zvládanie spoločenských rolí, radostnejšie a aktívnejšie využívanie voľného času, pokojnejší osviežujúci spánok, zlepšenie vzhľadu. Praktizovanie zásad aktívneho zdravia ako súčasť aktívneho životného štýlu je neoddeliteľnou súčasťou systému dôležitých činností a vzťahov a s nimi previazaných praktík zameraných na dosiahnutie plnohodnotného a harmonického stavu medzi fyzickou a duševnou stránkou človeka. Stále častejšie zaznievajúce výzvy na ovplyvňovanie zdravotného stavu cestou zvýšenej pohybovej aktivity najmä vo voľnom čase a cestou aktívnych foriem dopravy sú podložené zisteniami, že zdravotným komplikáciám vyplývajúcim z nedostatku pohybu je možné predchádzať adekvátnou pohybovou aktivitou a vhodne volenými športami.