Kedy začíname s deťmi športovať?
StoryEditor

Ako začíname s deťmi športovať?

31.01.2023, 11:14

Vstup do nového prostredia je pre deti väčšinou pomerne ťažký okamih. A športové prostredie patrí medzi tie najťažšie. Deti sa musia prezliecť – v tom najjednoduchšom prípade len do športového, v tých zložitejších prípadoch do špeciálneho športového vybavenia (výstroja), idú do neznámeho prostredia (hala, zimný štadión, telocvičňa), kde je často veľký hluk, mnoho neznámeho vybavenia a sú tam iné deti, ktoré sa v tomto prostredí už skúsene pohybujú.

To všetko vytvára pre najmenšie deti náročné situácie

Preto je dôležité, aby rodičia boli zapojení do športových počiatkov svojich detí a na tréningu im boli oporou. Je však treba si uvedomiť aj to, že tréner má na tréningu nielen jedno (vaše) dieťa, ale niekedy ich tam môže byť aj niekoľko desiatok. A že všetky deti majú právo mať rovnaký prístup od trénera a naopak, že tréner by sa všetkým deťom mal venovať s rovnakou starostlivosťou a záujmom. A to, že tréner dieťa pochváli, ešte neznamená, že bude majstrom sveta Ani to, keď tréner dieťa napomenie, neukazuje na to, že ho nemá rád. Jednoducho sa snaží len s deťmi normálne komunikovať. Niekedy sa mu to darí lepšie, inokedy horšie. Ale to asi každému z nás.

Desatoro športového rodiča:

1. Nebudem svoje dieťa nútiť do športových výkonov proti jeho vôli.

2. Uvedomím si, že deti športujú pre svoje vlastné potešenie a že súťaž je určená pre nich, nie pre dospelých.

3. Vysvetlím svojmu dieťaťu, že jeho snaha dostať zo seba to najlepšie je dôležitejšie ako víťazstvo, aby sa necítilo porazené a smutné v dôsledku zlého výsledku.

4. Nikdy nebudem svoje dieťa ani jeho spoluhráča zosmiešňovať za chybu, ktorú počas súťaže urobilo, alebo za prehru.

5. Vždy zdôrazním zlepšenie a vplyv poctivého tréningu dieťaťa na jeho výkon pri súťaži. Nebudem preceňovať význam jednotlivých súťaží.

6. Pochválim svoje dieťa za jeho športové úsilie a vždy nájdem niečo, čo sa mu počas súťaže podarilo.

7. Vždy dám prednosť dlhodobému zdravému športovému vývoju dieťaťa pred vlastnými ambíciami a snahou mať doma rýchlo víťaza.

8. Budem rešpektovať usporiadateľov, rozhodcov, trénerov a ich autoritu. Ak nie som tréner, nebudem zasahovať do športovania svojho dieťaťa počas súťaží ani tréningov.

9. Nenechám sa vyprovokovať k žiadnemu druhu nešportového správania voči ktorémukoľvek športovcovi, trénerovi, rozhodcovi ani inému fanúšikovi, vrátane slovného napádania či gest. U svojho dieťaťa budem podporovať športové správanie a budem mu príkladom.

10. Naučím sa pravidlá súťaží, ktorých sa moje dieťa zúčastňuje.

Asi nie je rozpor v tom, že každý rodič, ale aj tréner má jednu snahu - chce, aby deti boli úspešné v danom športe, ale aby sa táto úspešnosť prejavila aj v celkovom pohybovom rozvoji dieťaťa. Avšak zásadnou otázkou je, ako to dosiahnuť. Je dôležité, aby rodičia pripravili svoje deti na tréning tak, aby sa im s trénerom dobre spolupracovalo. To znamená, aby deti boli s ľahkosťou a prirodzene „trénovateľné“. Teda aby sa na tréning tešili, mali snahu sa niečo naučiť alebo si aspoň niečo skúsiť.

01 - Modified: 2024-07-11 07:24:27 - Feat.: - Title: Prázdniny môžu narušiť pravidelný tréningový rozvrh 02 - Modified: 2024-07-11 07:16:52 - Feat.: - Title: Gabriela Gajanová 03 - Modified: 2024-07-08 17:37:36 - Feat.: - Title: Nenamáhajte zbytočne svoje telo 04 - Modified: 2024-07-08 17:32:55 - Feat.: - Title: Na olympijské hry v Paríži šesť slovenských atlétov, Ján Volko bez miestenky 05 - Modified: 2024-07-04 10:08:55 - Feat.: - Title: Keď človek objaví krásu behu, má tendenciu len behať
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/behy, menuAlias = behy, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
13. júl 2024 21:20