Buďte k sebe úprimní
StoryEditor

Buďte k sebe úprimní a neopakujte chyby

31.01.2023, 11:56

To je základom toho, aby ste sa mohli priblížiť k splneniu nových cieľov. Ak sa máte poučiť z minulých chýb, musíte si ich najskôr priznať a potom ich spoznať. Len tak sa ich môžete nabudúce vyvarovať. Takže si treba položiť veľa otázok, a byť pri ich pokladaní, ale hlavne pri odpovediach na ne buďte sebe úplne úprimní.

Správne nastavenie plánov je základným pilierom

Opýtajte sa sami seba:

- Neboli ciele, ktoré som si stanovil v minulom roku, príliš ambiciózne alebo úplne nereálne?

- Aká bola moja tréningová disciplína a ako som plnil to, čo som si stanovil?

- Ako moje výsledky ovplyvnila situácia v rodine, v zamestnaní a mal som vôbec dostatočný priestor svoje plány splniť?

Odpovede na tieto a ďalšie otázky by ste mali použiť ako základ pre naplánovanie si novej a úspešnejšej sezóny. Pričom pojem úspešnejší nemusí nutne znamenať len lepšie časy, dlhšiu ubehnutú vzdialenosť, ale aj lepší pocit z vykonaných vecí. Záleží na tom, čo je hlavným zmyslom vášho behania.

Mentálna príprava a dobre zvolená motivácia

Často podceňujeme základný predpoklad akejkoľvek športovej, ale aj nešportovej činnosti, a to vaše vnútorné nastavenie (váš postoj). Tým je myslené to, že keď naozaj niečo chceme, musíme tomu dať priestor a čas na tréning, na preteky, a tiež na masáž alebo na cestu k fyzioterapeutovi. Ale tiež sa nebáť námahy a sebaobetovania sa pre vec, jednoducho menej večierkov, táranie, hľadanie dôvodov, prečo to nejde. Keď sa chystáte napríklad na maratónsky debut, tak vám nebude stačiť behať v tréningu iba 10 kilometrov, ale budete si musieť urobiť čas na dlhé, až 32 kilometrové či 3 – 4 hodinové výbehy alebo intervalový tréning. Rovnako ani 10 kilometrov nezabehnete lepšie, keď zostanete pri tom, čo ste behali doteraz.

Stanovte si reálne a dosiahnuteľné ciele a vrcholy sezóny

Jednou z najčastejších chýb je stanovenie si príliš vysokých cieľov. Ale ani stanovenie si nízkych cieľov nie je výhra. Je úplný nezmysel povedať si, že chcem zabehnúť maratón, keď som predtým absolvoval len preteky na 10 kilometrov. Rovnako hlúpe je si stanoviť za cieľ zabehnúť desiatku za 50 minút, keď môj najlepší výkon je 58 minút. Ak ste úspešne zvládli 10 kilometrov, stanovte si ako ďalší cieľ ½ maratón, ak ste zabehli 10 kilometrov najlepšie za 58 minút, dajte si za cieľ 55 minút, ale s tým, že sa k tomuto času prepracujete počas celého roka, nie že ho zabehnete pri prvých pretekoch Keď viete ČO, ľahšie sa dopracujete k tomu, AKO! Príliš vysoké ciele ničia vašu motiváciu, príliš nízke ciele vás neuspokoja. Nedá sa myslieť, že každé preteky, ktoré absolvujete, budú vrcholom sezóny, aj keby ste si v každom z nich zabehli osobný rekord. Tým dosiahnete jediné – vyčerpanie, zranenie, frustráciu. Plán by mal byť postavený tak, že v ňom budete mať aj ciele (preteky), v ktorých budete treba plniť taktické úlohy (napríklad, že aj keď vás bude predbiehať nejaký súper, tak si ďalej pobežíte vopred stanoveným tempom). V pláne si naplánujte vrcholy (maximálne 3 - 4), na ktoré sa budete pripravovať v tréningu a ostatných pretekoch. Na vrchol musí byť človek pripravený po všetkých stránkach (fyzicky, psychicky, takticky). Keď tieto zdroje vyčerpáte v každom závode, vrchol nikdy nedosiahnete. Keď sa horolezci vydajú zdolať osemtisícovku, tiež budujú postupné tábory, než zaútočia na vrchol. U bežcov by to nemalo byť inak.

01 - Modified: 2024-07-11 07:24:27 - Feat.: - Title: Prázdniny môžu narušiť pravidelný tréningový rozvrh 02 - Modified: 2024-07-11 07:16:52 - Feat.: - Title: Gabriela Gajanová 03 - Modified: 2024-07-08 17:37:36 - Feat.: - Title: Nenamáhajte zbytočne svoje telo 04 - Modified: 2024-07-08 17:32:55 - Feat.: - Title: Na olympijské hry v Paríži šesť slovenských atlétov, Ján Volko bez miestenky 05 - Modified: 2024-07-04 10:08:55 - Feat.: - Title: Keď človek objaví krásu behu, má tendenciu len behať
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/trening, menuAlias = trening, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
13. júl 2024 21:15