Treba behať rozumne
StoryEditor

Treba behať rozumne, nie „milióny“ kilometrov za týždeň

02.08.2023, 12:21

Tí, čo behajú so slúchadlami na ušiach, mi dajú určite za pravdu, že veľmi záleží na tom, akú hudbu si zrovna púšťate, keď pomalú, tak sa vlečú, keď rýchlu, tak bežia, čo to ide. Toto pravidlo je o vhodnom zostavení tréningového plánu na dlhšie obdobie, nielen na jeden konkrétny, aj keď aj ten jeden konkrétny, zaradený, či skôr realizovaný v zlý čas, vás môže zničiť na veľmi dlho, respektíve môže byť dôvodom, že všetko to, čo ste dlhodobo úspešne budovali, príde navnivoč.

Ako sa pripraviť najlepšie ako to len ide?

Aj keď otázka sa zdá pomerne jednoduchá, a odpoveď na ňu nájdete vo veľa bežeckých kníh, prakticky na všetkých bežeckých serveroch v podobe tréningových plánov na rôzne vzdialenosti, realita už tak jednoduchá nie je. Problém je v tom, že žiadny univerzálny plán, ktorý by platil pre všetkých, neexistuje. Áno, môžete sa podľa neho pripraviť, byť úspešní, ale vždy by ste mali o tom, čo robíte, premýšľať, neprijímať nič bezhlavo. Vždy by ste mali dať na to, čo vám hovorí vaše telo! Žiadny tréningový plán nie je dogma, pretože žiadny plán nevidí, čo sa práve s vaším telom (vo vašom tele) deje. Človek je jediný tvor na svete, ktorý buď nerobí nič a tým prispieva k svojej záhube, alebo naopak poháňaný výčitkami svedomia, že dlhodobo nedbal o svoje zdravie, o svoju fyzickú kondíciu, sa snaží zanedbané dohnať a tým sa dorazí. Keď nájdete zaľúbenie v behu a beháte len, aby ste si vyčistili hlavu a je vám jedno, koľko toho prebehnete za hodinu alebo vôbec, je behanie vo forme nabehaných kilometrov úplne v poriadku. Vo chvíli, keď ale z tohto štádia (hovorme mu behanie na pohodu) prestúpite do štádia behania na výkon, tak by ste mali vedieť, že dlhodobo sa týmto štýlom tréningu zlepšovať nebudete a nakoniec sa budete aj zhoršovať. A to preto, že telo potrebuje byť pre to, aby muselo makať, stále prekvapované a najlepšie ho prekvapíte zaradením intervalových tréningov, kruhových tréningov, menením športov, ktoré prevádzkujete.

Ekonomika behu znamená jeho lepšiu efektivitu

Tí, ktorí behajú ekonomicky, behajú aj efektívne, pretože zbytočne nezapájajú svalové skupiny, ktoré pri behu zapájané byť nemusia, alebo nie v takej miere. Tým, čo behajú efektívne, vydržia s energiou v tréningu, ale hlavne potom v závode, oveľa dlhšie a to preto, že všetky systémy ich tela môžu pracovať na plné obrátky, až do konca tréningu respektíve do cieľa pretekov.  Pri zlom bežeckom štýle dochádza k preťažovaniu vyššie uvedených kĺbov, to potom má za následok ich zhoršenú mobilitu, menšie efektivitu výkonu a zvýšenú možnosť zranenia a to nielen kĺbov, ale aj úponov a šliach, prípadne svalov. S dobrým bežeckým štýlom potrebuje na jeden krok menej svalových kontrakcií, na danej vzdialenosti spotrebuje menej kyslíka než bežec so zlou technikou behu. Ekonomika behu sa potom prejaví na množstve spotrebovaného kyslíka pri behu. Čím lepšiu máte ekonomiku, tým rýchlejšie pri určitom úsilí (určité vynaložené energiu) dokážete bežať. Povedzme, že v súčasnej dobe beháte tempom 5 minút/km pri spotrebe kyslíka 50 ml/min/kg, ale tréningom vylepšíte svoju ekonomiku o 2 percentá. To znamená, že zrazu budete schopní bežať päťminútovým tempom so spotrebou 49 ml/min/kg, čo vám razom bude pripadať jednoduchšie. Alebo môžete zachovať spotrebu 50 ml/min/kg, ale zrýchliť sa na 4:53 min/km - každý kilometer teda pobežíte o 7 sekúnd rýchlejšie. To vám v pretekoch na 10 km „daruje“ 70 sekúnd. Ako vidíte, už drobné zmeny v ekonomike vášho behu vám dokážu doslova darovať veľké zlepšenie.

Lepšiu ekonomiku behu dosiahnete tým, že:

- na začiatku tréningu vybehnete zvoľna, aby ste sa rozohriali a vaše svaly, úpony, väzy,

kĺby, sa prekrvili, okysličili a uvoľnili

- budete sa po tréningu preťahovať

- do svojho tréningu budete pravidelne zaraďovať bežeckú abecedu, ktorá vám pomôže

mobilizovať členky, kolená, bedrá a ramená

- nebudete skákať, ale behať prirodzene

- zabudnete na dlhý krok, keď budete chcieť zrýchliť, naproti tomu zvýšite kadenciu

01 - Modified: 2024-07-11 07:24:27 - Feat.: - Title: Prázdniny môžu narušiť pravidelný tréningový rozvrh 02 - Modified: 2024-07-11 07:16:52 - Feat.: - Title: Gabriela Gajanová 03 - Modified: 2024-07-08 17:37:36 - Feat.: - Title: Nenamáhajte zbytočne svoje telo 04 - Modified: 2024-07-08 17:32:55 - Feat.: - Title: Na olympijské hry v Paríži šesť slovenských atlétov, Ján Volko bez miestenky 05 - Modified: 2024-07-04 10:08:55 - Feat.: - Title: Keď človek objaví krásu behu, má tendenciu len behať
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/trening, menuAlias = trening, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
13. júl 2024 21:16