V našom tele sa stále niečo deje
StoryEditor

V našom tele sa stále niečo deje

30.08.2023, 12:56

V našom tele neustále prebieha množstvo procesov, kedy sa niečo odbúrava, buduje, transportuje, opravuje. Telo nie je nikdy v pokoji, dokonca ani v čase, keď si poobede len tak na hodinku pospíme. Všetky tieto procesy majú za úlohu zaistiť, aby v našom tele všetko vyzeralo tak, ako má a všetky životné procesy prebiehali v súčinnosti a vzájomnej harmónii.

Počas behu v tele prevažujú odbúravacie procesy

Svaly pracujú, srdce bije rýchlejšie, dýchanie zaisťuje prísun kyslíka a odvod oxidu uhličitého, metabolizmus beží na plné obrátky, aby telo bolo zásobené energiou. No a zrazu sú zásobárne prázdne, svaly sa unavia a beh je stále namáhavejší. Pri strate telesných tekutín prostredníctvom potu a dýchania sa rozhodí hospodárenie s vodou, väzy a šľachy začnú trpieť mikroprasklinkami. Ale hoci sa toto všetko pri behu deje, tak behanie nie je nezdravé, pretože naše telo po dobehu spustí regeneračné a opravné procesy, ktoré majú za úlohu všetky napáchané škody opraviť.

Príprava na ďalší tréning

Celý vtip správneho tréningu tkvie v tom, že nielen že naše telo dokáže pomocou regeneračných a opravných procesov dosiahnuť pôvodný stav, ale dokáže dokonca vybudovať všetky systémy lepšie – výkonnejšie, než boli predtým. Zásobárne energie nielen doplnia, ale naplnia ich o niečo viac, než boli predtým. Pre lepšie zásobenie krvi rozšíri krvné riečisko o ďalšie kapiláry, ktorými bude môcť privádzať krv do pracujúcich svalov, zvýši sa množstvo pretekajúcej krvi. Opravené svaly budú silnejšie a pružnejšie.

Tieto mechanizmy označujú športoví vedci ako princíp superkompenzácie

Telo nielenže dokáže vyrovnať následky predchádzajúceho zaťaženia, ale ešte ho dostať nad pôvodnú úroveň. Telo to nerobí z dôvodu, že by sa nám chcelo zavďačiť, ale v podstate ako svoju vlastnú ochranu pred tým, než mu opäť „naložíte“. Toto všetko, tieto procesy v tele môžu prebiehať len vtedy, keď telu poskytnete aj dostatočný čas na regeneráciu. Z tohto pohľadu by ste mali brať regeneráciu ako prípravu na ďalší športový výkon a pri tom by ste mali svoje telo pokiaľ možno maximálne podporiť. Obrátene sa na to môžete pozrieť tak, že pokiaľ regeneráciu zanedbávate, tak vaša výkonnosť buď stagnuje, alebo dokonca klesá. Telo jednoducho nemá energiu ani čas na svoju jednoduchú obnovu, nieto ešte na výstavbu niečoho vyššieho. Tú energiu i čas, ktoré by mohlo tomuto venovať, vy míňate pri tréningu. Dĺžku a charakter regenerácie nejde všeobecne stanoviť, je to čisto individuálna záležitosť. Čím vyššia je základná vytrvalosť a čím mladší je organizmus, tým menej času potrebuje človek na regeneráciu. Je však nutné brať ohľady na celkové zaťaženie bežca, pritom treba nielen počítať s vlastným tréningom či výkonom v iných druhoch športu, ale treba brať ohľad aj na pracovné vyťaženie (stres), rodinné záležitosti, celkové zdravie, prípadné zranenia… Doba opravy svalových buniek, znovuvybudovanie svalových vlákien, uvedenie do rovnováhy enzýmového, imunitného a hormonálneho systému, zotavenie kĺbov, väzov a šliach, trvá po maratóne 3 – 6 týždňov, po ½ maratóne približne 2 týždne, po desaťkilometrových pretekoch zhruba týždeň.

01 - Modified: 2023-09-13 10:41:53 - Feat.: - Title: Športová aktivita vám zlepšuje život 02 - Modified: 2023-09-13 07:57:41 - Feat.: - Title: Zlatý míting WACT v Záhrebe: Gajanová štvrtá na 800 m, Volko na dvojstovke piaty 03 - Modified: 2023-09-13 07:52:20 - Feat.: - Title: Motivácia rozhýbať svoje telo 04 - Modified: 2023-09-11 22:00:00 - Feat.: - Title: Súlovské skaly sú obľúbeným miestom pre turistov a outdoorových nadšencov. Nachádzajú sa v oblasti Strážovských vrchov a sú známe svojou náročnou, ale nádherne malebnou prírodou 05 - Modified: 2023-09-08 10:22:55 - Feat.: - Title: Naučiť sa dýchať je veľmi praktické riešenie
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/trening, menuAlias = trening, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
20. september 2023 04:44