Vyladenie formy znamená v prenesenom význame dosiahnuť vrchol
StoryEditor

Vyladenie formy znamená v prenesenom význame dosiahnuť vrchol

07.06.2024, 11:24

Ako ale dosiahnem vrchol, keď mám v posledných dňoch pred pretekmi skôr odpočívať, maximálne sa pripravovať mentálne a stratiť tak všetko to, čo som dlhé mesiace tak usilovne budoval? Ťažko sa verí tomu, že forma neutečie, keď ju do posledného okamihu nebudeme prikrmovať ďalšími a ďalšími odbehanými kilometrami.

K tréningu ste pristupovali tak, ako je treba

Zapracovali ste na vytrvalosti, tempe, rýchlosti, sile a ohybnosti. Teraz už vám zostáva len vyladiť váš stroj na najvyšší výkon. Vo fáze vyladenia preto zabudnite na „univerzálny postup“, teda že tu trošku pridáte vytrvalosti, tu trošku zapracujete na tempe, tu trošku na rýchlosti. Už žiadne objemy, teraz len krátke, ale zato veľmi cielené tréningy tempa a rýchlosti. Nebojte sa, že keď si nedáte svojich 100 kilometrov týždenne, zabudnete behať. Určite nezabudnete. Ešte väčšou čiernou morou pre bežcov ako to, že nemôžu vo fáze vyladenia behať svoje objemy, je skutočnosť, že aj tie špeciálne tréningy sú krátke a oni by mali medzi nimi prakticky len odpočívať. Zrazu nevedia čo s časom a to je pre nich zlé, pretože nadbytok času vyvoláva nadbytok otázok: natrénoval som všetko, čo som mal, som dostatočne rýchly, silný, vytrvalý? Musíte tomu veriť, pretože nikto vám na tieto otázky neodpovie, odpoveď pozná len vaše telo, vaše tréningové denníky, ale hlavne vy. Pretože ak ste poctivo „makali“ až doteraz, tak je všetko, ako má byť. Viac už ste to urobiť nemohli. S touto odpoveďou sa uspokojte.

V období vylaďovania je vaše telo najviac citlivé na akékoľvek pretiahnutie

Preto je viac ako inokedy potrebné, aby ste boli citliví na vnímanie signálov svojho tela. Aby ste dostatočne odpočívali, spali, dodržiavali pitný režim, mali zodpovedajúci prísun vitamínov, minerálov, ale aj energetických zložiek potravy (sacharidy, tuky, bielkoviny). Vo fáze vylaďovania sa veľmi ľahko stáva, že napínate tetivu svojho luku tak vehementne, že nepočujete, ako praská. Buďte aj veľmi obozretní k tomu, aby ste sa po tréningu s niekým zarozprávali, skôr než sa osprchujete a prezlečiete do suchého. Ak to podceníte, tak si buďte istí, že prechladnutie vás neminie, a aj keď ho od seba zaženiete nejakým „zaručeným” prostriedkom, tak na vašej forme sa to prejaví.

01 - Modified: 2024-06-13 08:25:24 - Feat.: - Title: ME 2024 v Ríme: Famózna Gabriela Gajanová získala striebro na osemstovke 02 - Modified: 2024-06-12 13:25:09 - Feat.: - Title: Prvý rok po pôrode zrejme nebudete tak štíhla alebo športová ako si prajete 03 - Modified: 2024-06-10 18:30:30 - Feat.: - Title: Daniela Ledecká prvý raz v kariére pod 56 sekúnd, v semifinále 400 m to stačilo na 20. miesto 04 - Modified: 2024-06-10 18:24:47 - Feat.: - Title: Skvelá Viktória Forster v semifinále 100 m prekážok predviedla 12,83: Splnilo sa mi, čo som si v kútiku duše želala. 05 - Modified: 2024-06-07 08:35:32 - Feat.: - Title: Do bojov na ME 2024 ako prvá zasiahne debutantka na európskom atletickom vrchole pod holým nebom Stanislava Škvarková
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/trening, menuAlias = trening, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
15. jún 2024 02:10