Práve preto by mali rodičia dať deťom šancu spoznať väčšie spektrum športov
Nechodiť len na futbal, gymnastiku alebo atletiku, ale navštevovať rozmanité (a často aj netradičné) športy, aby si dieťa samo urobilo predstavu o tom, čo by chcelo robiť a v čom by sa chcelo realizovať. Ďalšou významnou oblasťou, ktorá môže výrazne zasiahnuť do výberu športu, sú aj rodinné financie. Šport u detí môže byť lacnou, či naopak finančne náročnou záležitosťou. Pokiaľ je rodina finančne silná, potom nie je vo výbere športu zásadne obmedzovaná. Horšie je to v opačnom prípade, teda pokiaľ má rodina obmedzené finančné prostriedky. Vtedy sa dajú vybrať také športy, ktoré je možné prevádzkovať v bežnom prostredí, akými sú školské ihriská alebo školská telocvičňa a také nepotrebujú špeciálne drahé vybavenie. Vzťah k športovým aktivitám detí ovplyvňuje aj vzdelanie rodičov. Rodičia s vyšším vzdelaním v nemanuálnych profesiách spravidla viac oceňujú a doceňujú nevyhnutnosť športových pohybových aktivít a sú teda prístupnejší na utváranie vhodných predpokladov pre ich rozvoj vzhľadom k vlastným deťom. Negatívne pôsobí vlastné slabé presvedčenie o potrebe a nezastupiteľnom význame športových aktivít pre jedincov.
Deti majú potrebu pohybu vrodenú
Len hľadajú vhodné prostredie, kde by ju mohli realizovať. Preto je rodina veľmi dôležitá v tom, že môže také stimulačné prostredie vytvárať. Už od najmenších detí môžeme cvičenia zaradiť do ich denného režimu. V tom najskoršom veku sa vývoj dieťaťa posudzuje podľa pohybových zmien. Pozorujeme malé deti a pamätáme si, kedy prvýkrát zdvihnú hlavu, kedy sa prvýkrát pretočia a kedy si začínajú sadať. Už v tomto období je dobré začať deti jednoduchým spôsobom stimulovať. Vo veku okolo 2-3 rokov je vhodné začať s niečím, čo by sme nazvali všešportovou prípravou. Vtedy sa deti učia skákať, behať, hádzať a podobne. Existuje nespočetné množstvo organizácií, ktoré sa na cvičenie či plávanie dojčiat, rodičov s deťmi a predškolákov priamo zameriavajú. Ale nejde len o to, či bude rodič dochádzať so svojimi deťmi na cvičenie. Podstatné je predovšetkým to, aby od najútlejšieho veku deti pohybovo stimuloval a cvičil s nimi.
Každý rodič by určite uvítal, ak by jeho dieťa bolo nadané vo všetkých oblastiach
Ale, bohužiaľ, s najväčšou pravdepodobnosťou bude vo väčšine priemerné, čo vyplýva práve z pravdepodobnosti. Na druhú stranu má vaše dieťa určite na niečo predpoklady. A s vysokou pravdepodobnosťou aj na nejaký šport. Zásadné je teda je nájsť ten šport, kde sa môže realizovať. Samozrejme, že mnoho rodičov povie, že ich syn či dcéra sú nešikovní na akýkoľvek šport. Ale to je len na prvý pohľad. Je mnoho športov, ktoré vyžadujú veľmi špeciálne predpoklady – strelectvo, sumo, curling alebo šípky. Jednoducho nie všetky športy sú o veľkej sile alebo vytrvalosti. Pokiaľ bude mať rodič chuť naozaj zistiť, či a aké športové predpoklady dieťa má, potom existujú dve alebo tri možnosti. Najdôležitejšie zo všetkého je, aby daný šport deti bavil. Napríklad, aj keby malo špičkové predpoklady ku skoku na lyžiach, ale bojí sa výšok, tak taký šport určite robiť nebude.