StoryEditor

Ako nestratiť bežeckú motiváciu?

25.01.2022, 09:45
Dôležité je postupovať cestou maličkých víťazstiev. Metóda „všetko alebo nič“ je veľmi riziková a môže vás od behu odradiť. Mnohé návyky spojené s behom vám celkovo vylepšia kvalitu života a zároveň minimalizujú riziko bežeckého „vyhorenia“.

Staňte sa ranným bežcom

Dnes ste mali v pláne odbehnúť 8 km, ale vo víre denných udalostí ste to jednoducho nestihli? Prípadne rebeluje váš zažívací systém, prípadne máte problémy zaspať, ak beháte neskoro večer, keďže inokedy vám to skrátka nevyjde? Riešenie je jednoduché- zaraďte beh na úplne prvý bod vašej dennej agendy. Ľudia, ktorí si zvyknú behať ráno, to veľmi oceňujú. Spravia veľmi užitočnú vec ešte predtým ako sa ostatní zobudia a získajú extra dávku energie z rannej dávky endorfínov.

Pravidelne trénujte silu

Nedávno bola v prestížnom magazíne Sports Medicine publikovaná štúdia dokazujúca, že plyometrický posilňovací tréning, rovnako ako aj tréning so stredne ťažkými až ťažkými doplnkovými závažiami vedie ku zlepšeniu časov hobby bežcov na 3 km ako aj na 5 km. Vytvorte si pravidelný čas v rámci vašich tréningových jednotiek na precvičenie všetkých vašich veľkých svalových jednotiek (horná polovica tela, core- vnútorné a stabilizačné svalstvo a dolná polovica tela) ideálne dvakrát do týždňa. Ideálnym komplexným cvikom na hornú polovicu tela sú zhyby, či tlaky na rovnej lavičke, na spodnú polovicu tela zase drepy, okolo týchto základných cvičení si vybudujte jednoduchý kruhový tréning na príslušnú časť tela. Medzi týmito dvoma silovými tréningami zaraďte vždy deň voľna, alebo ľahší bežecký tréning. Prvé vážnejšie zmeny by ste mali poznať už po mesiaci takéhoto pravidelného cvičenia

Pravidelne zaraďujte aj iné športy ako beh

Ak máte problém zaradiť tri alebo štyri behy do vášho týždenného plánu, pokojne jeden z nich nahraďte inou aeróbnou aktivitou. Ak raz máte vybudovaný bežecký návyk, tak nahradenie jedného bežeckého tréningu plávaním, bicyklovaním či veslovaním na veslárskom trenažéri pomôžu zvýšiť vašu fitness úroveň a zároveň minimalizovať prípadný stres zo samotného behu. Angažovaním rozdielnych svalových skupín budete zároveň veľmi efektívne korigovať prípadné svalové dyslabancie a zvýšite svoju bežeckú životnosť. Takéto cross-aeróbne tréningy sú ideálne počas dňa, ktorý nasleduje po vašom najťažšom bežeckom tréningu v týždni, pričom intenzita týchto cross-tréningov by mala byť striktne v konverzačnom tempe.

01 - Modified: 2023-09-29 12:22:16 - Feat.: - Title: Tehotenstvo a obezita sú dve odlišné veci 02 - Modified: 2023-09-28 08:13:05 - Feat.: - Title: Zlý výkon alebo prehra sú súčasťou každého športu 03 - Modified: 2023-09-27 11:21:38 - Feat.: - Title: Emma Zapletalová hlási návrat do veľkej atletiky 04 - Modified: 2023-09-26 10:22:56 - Feat.: - Title: Sila myšlienok a želaní 05 - Modified: 2023-09-26 10:09:24 - Feat.: - Title: Matej Tóth o MMM v Košiciach: Neprepáliť tempo, nenechať sa strhnúť atmosférou a dobehnúť s úsmevom na tvári!
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
30. september 2023 20:50