Otužovanie a tréning imunity
StoryEditor

Otužovanie a tréning imunity

11.01.2023, 12:47

Len málo z nás je natoľko silných, aby si ráno namiesto teplej dávalo studenú sprchu, alebo si išlo na Štefana zaplávať napríklad do Dunaja. Ale rozhodne je to dobrý spôsob, ako posilniť našu imunitu. Otužovať však neznamená iba to, že si budeme dávať studenú sprchu, alebo budeme chodiť plávať do studenej vody.

Otužovať znamená aj to, že budeme chodiť za každého počasia von, aby naše telo bolo zvyknuté používať svoje vrodené a adaptačné mechanizmy. Aj imunita sa musí trénovať, ak chceme, aby nám dobre fungovala. Je to rovnaké, ako keď chce človek ubehnúť 5, 10, 20 km alebo maratón. Imunitu veľmi oslabuje každodenný stres. Každé rozčúlenie sa, každé vybočenie z normálu má vplyv na našu imunitu.

Dostatočný odpočinok po práci a po tréningu

Bohužiaľ, aj keď sa budete stravovať v rámci „zdravej výživy” (mám na mysli to, že vo vašej strave bude aj teraz cez zimu veľké množstvo ovocia), tak to ešte nemusí znamenať, že docielite to, že do seba dostanete potrebné množstvo vitamínov, minerálov a stopových prvkov, pretože väčšina ovocia na pultoch predajní je dovezená a v rámci toho, aby nás zaujalo, aby pritiahlo náš pohľad, vyvolalo v nás naň chuť, je chemicky ošetrené, je zbierané nezrelé a dozrieva až v priebehu dopravy v nezdravom prostredí. Tým zostane na pohľad síce pekné, stratí však väčšinu bežne obsahovaných vitamínov a minerálov, ale nestratí kalorickú hodnotu.

Nebezpečenstvo oslabenia imunity spočíva i v novoročných predsavzatiach

Veľmi veľká časť ľudskej populácie sa snaží na sebe makať od januára. Novoročné predsavzatie, do júna sa zmestím sa do plaviek. Potom si dám na pol roka pauzu, veď si to za ten polrok práce zaslúžim. A v januári to začne znova. Myslíte si, že vaše telo už by si mohlo na túto „pravidelnosť“ zvyknúť? Mohlo, ale nezvykne. Už po mesiaci ničnerobenia by ste začínali znova. Takže príde k tomu, že v čase, keď je telo stresované nedostatkom slnečného svetla, veľkým počtom oslavných večierkov, veľkými rozdielmi teplôt medzi vyhriatym vnútorným a chladným vonkajším prostredím, sa vaša imunita sa zníži a môžete ochorieť.

Ako na to?

Znamená to, že aj keď urobíme všetko správne, budeme sa o seba o svoje zdravie pravidelne starať, budeme sa pravidelne hýbať, nemusí to znamenať, že nejakému vírusu či baktérii nepodľahneme. Že nedostaneme tú nádchu, nebudeme prechladnutí alebo nechytíme chrípku. Keď sa ale budeme pravidelne hýbať, budeme dostatočne spať, dostatočne regenerovať, prijímať dostatočné množstvo vitamínov, minerálov, stopových prvkov, jednoducho sa budeme na toto obdobie aktívne pripravovať, bude priebeh ochorenia ľahší a my sa s ním vysporiadame oveľa skôr a s menšími následkami.

01 - Modified: 2024-06-17 12:21:08 - Feat.: - Title: Obézni ľudia často jedia rýchlejšie ako osoby s normálnou postavou 02 - Modified: 2024-06-13 08:25:24 - Feat.: - Title: ME 2024 v Ríme: Famózna Gabriela Gajanová získala striebro na osemstovke 03 - Modified: 2024-06-12 13:25:09 - Feat.: - Title: Prvý rok po pôrode zrejme nebudete tak štíhla alebo športová ako si prajete 04 - Modified: 2024-06-10 18:30:30 - Feat.: - Title: Daniela Ledecká prvý raz v kariére pod 56 sekúnd, v semifinále 400 m to stačilo na 20. miesto 05 - Modified: 2024-06-10 18:24:47 - Feat.: - Title: Skvelá Viktória Forster v semifinále 100 m prekážok predviedla 12,83: Splnilo sa mi, čo som si v kútiku duše želala.
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
18. jún 2024 17:44