Otužovanie a tréning imunity
StoryEditor

Otužovanie a tréning imunity

11.01.2023, 12:47

Len málo z nás je natoľko silných, aby si ráno namiesto teplej dávalo studenú sprchu, alebo si išlo na Štefana zaplávať napríklad do Dunaja. Ale rozhodne je to dobrý spôsob, ako posilniť našu imunitu. Otužovať však neznamená iba to, že si budeme dávať studenú sprchu, alebo budeme chodiť plávať do studenej vody.

Otužovať znamená aj to, že budeme chodiť za každého počasia von, aby naše telo bolo zvyknuté používať svoje vrodené a adaptačné mechanizmy. Aj imunita sa musí trénovať, ak chceme, aby nám dobre fungovala. Je to rovnaké, ako keď chce človek ubehnúť 5, 10, 20 km alebo maratón. Imunitu veľmi oslabuje každodenný stres. Každé rozčúlenie sa, každé vybočenie z normálu má vplyv na našu imunitu.

Dostatočný odpočinok po práci a po tréningu

Bohužiaľ, aj keď sa budete stravovať v rámci „zdravej výživy” (mám na mysli to, že vo vašej strave bude aj teraz cez zimu veľké množstvo ovocia), tak to ešte nemusí znamenať, že docielite to, že do seba dostanete potrebné množstvo vitamínov, minerálov a stopových prvkov, pretože väčšina ovocia na pultoch predajní je dovezená a v rámci toho, aby nás zaujalo, aby pritiahlo náš pohľad, vyvolalo v nás naň chuť, je chemicky ošetrené, je zbierané nezrelé a dozrieva až v priebehu dopravy v nezdravom prostredí. Tým zostane na pohľad síce pekné, stratí však väčšinu bežne obsahovaných vitamínov a minerálov, ale nestratí kalorickú hodnotu.

Nebezpečenstvo oslabenia imunity spočíva i v novoročných predsavzatiach

Veľmi veľká časť ľudskej populácie sa snaží na sebe makať od januára. Novoročné predsavzatie, do júna sa zmestím sa do plaviek. Potom si dám na pol roka pauzu, veď si to za ten polrok práce zaslúžim. A v januári to začne znova. Myslíte si, že vaše telo už by si mohlo na túto „pravidelnosť“ zvyknúť? Mohlo, ale nezvykne. Už po mesiaci ničnerobenia by ste začínali znova. Takže príde k tomu, že v čase, keď je telo stresované nedostatkom slnečného svetla, veľkým počtom oslavných večierkov, veľkými rozdielmi teplôt medzi vyhriatym vnútorným a chladným vonkajším prostredím, sa vaša imunita sa zníži a môžete ochorieť.

Ako na to?

Znamená to, že aj keď urobíme všetko správne, budeme sa o seba o svoje zdravie pravidelne starať, budeme sa pravidelne hýbať, nemusí to znamenať, že nejakému vírusu či baktérii nepodľahneme. Že nedostaneme tú nádchu, nebudeme prechladnutí alebo nechytíme chrípku. Keď sa ale budeme pravidelne hýbať, budeme dostatočne spať, dostatočne regenerovať, prijímať dostatočné množstvo vitamínov, minerálov, stopových prvkov, jednoducho sa budeme na toto obdobie aktívne pripravovať, bude priebeh ochorenia ľahší a my sa s ním vysporiadame oveľa skôr a s menšími následkami.

01 - Modified: 2023-01-11 11:35:51 - Feat.: - Title: Správna obuv a oblečenie má veľký vplyv na pocit z behu 02 - Modified: 2023-01-09 12:44:58 - Feat.: - Title: Zdravo zvýšte svoj kalorický príjem 03 - Modified: 2023-01-06 09:40:51 - Feat.: - Title: Ekonomický beh je bezpečný beh 04 - Modified: 2023-01-03 09:21:07 - Feat.: - Title: Ako sa brániť únave pomocou stravy pri výkone dlhšom ako 90 minút? 05 - Modified: 2023-01-03 09:10:19 - Feat.: - Title: Volkova príprava na halovú sezónu 2023 plynie hladko
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
11. január 2023 12:47