Líši sa deň oddychu od aktívneho dňa na zotavenie?
StoryEditor

Líši sa deň oddychu od aktívneho dňa na zotavenie?

27.01.2023, 09:38

Deň odpočinku je deň, ktorý vôbec nezahŕňa cvičenie. Spánok môže byť v skutočnosti najdôležitejším faktorom pri regenerácii. Ide o to, aby si svaly oddýchli na molekulárnej a bunkovej úrovni. Aby tvoje telo správne fungovalo každý deň, potrebuje celú noc spánok.

Čas mimo bežeckých topánok umožňuje svalom regenerovať

Aktívna regenerácia môže zahŕňať akýkoľvek druh krížového tréningu, ako je chôdza, turistika, cyklistika, plávanie a silové cvičenia, ktoré umožnia vášmu telu pohybovať sa iným spôsobom, čo môže byť prospešné pre váš beh a pomôcť predchádzať zraneniu bez toho, aby ste svaly viac namáhali. Zamyslite sa nad chôdzou v porovnaní s behom. Je to podobný pohybový vzor, ale inak používate svaly. Iným spôsobom namáhate svoje väzy a šľachy a vystavujete svoje telo oveľa menšiemu tlaku. Kľúčom týchto aktívnych tréningov obnovy je udržať intenzitu na 30 až 60 percent maximálnej srdcovej frekvencie Tieto aktivity s nižšou intenzitou stačia na zahriatie tela, uvoľnenie a vytrasenie, ale na váš systém nekladú veľké nároky. Každý bežec je iný, množstvo času na odpočinok a aktívny odpočinok sa bude u každého líšiť. Ale „pre novšieho bežca“ je najlepšie zamerať sa na jeden deň úplného odpočinku v týždni, pričom by mal obsahovať aj jeden až dva dni aktívnej regenerácie. Čím viac skúseností získate, tým viac budete počúvať svoje telo a zisťovať, čo potrebujete na maximalizáciu svojho výkonu. Ak sa cítite skvele, možno budete potrebovať kratší čas na zotavenie. Ale ak pociťujete akékoľvek príznaky pretrénovania, ako napríklad nervozita, zlý spánok, únava, zvýšená srdcová frekvencia a zlé zotavenie, možno budete chcieť zvýšiť čas odpočinku

Bez odpočinku vaše telo nemá šancu zotaviť sa zo stresu spôsobeného cvičením

Keď fyzicky namáhate svaly, odbúravajú tkanivo a tiež využívajú zásoby glykogénu (energie). Po cvičení je potrebné, aby sa mikro-poškodenie buniek vo vašich svaloch opravilo a obnovilo, aby mohli byť ešte silnejšie pri vašom ďalšom cvičení. Dni odpočinku môžu zabrániť zraneniu tým, že budú držať pod kontrolou pretrénovanie. Existuje určité množstvo stresu, ktoré je vaše telo schopné zvládnuť. Nielen samotný tréning alebo čas, keď ste na nohách, ale celé kumulatívne zaťaženie stresom zo životných udalostí. Ak sa pohybujete za hranicou schopnosti tela zvládnuť túto celkovú záťaž, vaše zdravie trpí. Kedykoľvek robíte niečo, čo vyžaduje prácu, do pohára nalejete trochu vody. Pohár nemá nekonečnú kapacitu, takže v určitom bode pohár pretečie. Keď sa to stane, ohrozí to vaše zdravie. Aby vaše telo fungovalo optimálne a aby ste ho nepreháňali, je to dôvod, prečo by ste mali voľno naprogramovať na akýkoľvek bežecký režim.

01 - Modified: 2023-03-20 09:31:35 - Feat.: - Title: Niektorí športovci urobia pre úspech čokoľvek 02 - Modified: 2023-03-20 09:22:40 - Feat.: - Title: Potraviny, ktoré sú výborným doplnkom pre jedálniček každého bežca 03 - Modified: 2023-03-17 12:28:52 - Feat.: - Title: Bez energie nepretekajte 04 - Modified: 2023-03-16 11:04:35 - Feat.: - Title: Z vášho tréningu sa pokúste vyťažiť maximum 05 - Modified: 2023-03-15 12:42:53 - Feat.: - Title: Ako správne preťahovať svaly?
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
21. marec 2023 09:17