Ak ale bežíme prvýkrát v neznámom teréne, platí, že by sme nemali bežať sami
StoryEditor

Ak ale bežíme prvýkrát v neznámom teréne, platí, že by sme nemali bežať sami

05.01.2024, 08:34

Naučte sa dobre čítať v mape. Uľahčí vám to beh a pomôže vám to nestratiť sa. Môžete tiež používať GPS, stiahnite si trasu do hodiniek alebo navigácie, ale myslite na to, že napr. pod vysokými stromami je signál rušený a batéria sa tiež raz vybije. V každom prípade je výhodné, hlavne spočiatku, bežať späť rovnakou cestou, akou ste pribehli.

Nebezpečenstvo, že sa niekde na veľkom neznámom okruhu stratíte, je pomerne veľké

Choďte s otvorenými očami a všímajte si, či cesta, po ktorej bežíte, vedie pozdĺž vodného toku alebo horského masívu, či je v blízkosti poľa alebo nejaké dedinky? To všetko pomáha pri orientácii a pri hľadaní správnej cesty. Pravidelne sa otáčajte a skúste si zapamätať čo najviac zo svojho okolia. Väčšina cestičiek je v pohode „behateľnejších“, než si myslíte. Keď ale pôjdete do kopca, tak v každom prípade znížte tempo, krok držte krátky a plochý, nie je to tak namáhavé a šetríte energiu. Koncentrujte sa na stabilné držanie tela - zostaňte vždy narovnaní, bude sa vám lepšie dýchať. Pozerajte sa priamo pred seba, asi tak 5 krokov ďaleko, ruky držte pri tele a pohybujte s nimi rýchlo, tak ako na ceste.

Ako behať z kopca?

Ak zbehnutie nasleduje hneď po výbehu kopca, zostaňte po dosiahnutí vrcholu chvíľku stáť, stačí minútka, aby ste sa vydýchali a krátko si oddýchli. Potom už budete mať vlastné telo aj zostup pod kontrolou Skúste sa nezakláňať-brzdí vás to a veľa to namáha stehná. Keď je zbeh príliš prudký, nebežte priamo dole, ale robte nohami „cik cak“ pohyb. Pokojne sa rozbehnite, ale stále majte pohyb pod kontrolou. Nepozerajte sa priamo na svoje nohy, ale vždy pár krokov dopredu, aby ste vždy vedeli, čo máte pred sebou. Vždy z času na čas prekontrolujte, či horná polovica vášho tela spolupracuje – táto stabilita je rozhodujúca pre istý krok pri prekonávaní kameňov a koreňov Rozhodne sa nehanbite používať paže na udržiavanie rovnováhy, keď to bude potrebné! Ak pred vami beží nejaký skúsený trailový bežec, využite to a bežte v jeho stopách.

Ako prekonať vodnú prekážku?

Pokiaľ to ide, preskočte ju. Keď je vzdialenosť príliš veľká, na chvíľku zastavte a skúste nájsť najistejšiu cestu. Napríklad tam niekde je veľký kameň alebo kus kmeňa. Otestujte opatrne ich stabilitu pred tým, než na ne skočíte plnou váhou. Nebezpečenstvo, že sa pošmyknete, je aj tak pomerne veľké. Ak musíte vstúpiť do vody, spomaľte do chôdze, aby ste zistili, akú rýchlosť a silu prúd má, a potom môžete zrýchliť. Ak voda tečie veľmi rýchlo a prúd je silný, môžete si vypomôcť palicou, aby ste ľahšie udržali rovnováhu. V lete nie je žiadny problém, keď si namočíte nohy, nakoniec to môže byť aj osviežujúce. Ale v chladnom počasí už to problém môže byť. Ak nemáte práve vode odolné topánky, vyhýbajte sa cestám, kde sa budete musieť brodiť hlbokou vodou. Jedinou výnimkou môže byť, keď takýto úsek bude na posledných metroch vašej trasy.

01 - Modified: 2024-02-23 10:29:22 - Feat.: - Title: Behajte aj po tme, no pozor na zranenia 02 - Modified: 2024-02-20 12:48:52 - Feat.: - Title: Viac kalórií dodaných do tela športovcov zo stravy znamená viac energie 03 - Modified: 2024-02-20 12:38:57 - Feat.: - Title: SAZ navrhol do nominácie na halové MS deviatku slovenských atlétov 04 - Modified: 2024-02-15 11:27:58 - Feat.: - Title: Nesnažte sa vždy o osobný rekord 05 - Modified: 2024-02-15 11:13:03 - Feat.: - Title: Návyky, ktoré znehodnocujú váš spánok
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/behy, menuAlias = behy, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
26. február 2024 09:49