Jedlo počas dlhého tréningu
StoryEditor

Jedlo počas dlhého tréningu

20.06.2022, 10:44

Vaším cieľom počas náročného tréningu, ktorý trvá dlhšie ako 60 minút, je predchádzať dehydratácii, aby ste vyrovnávali stratu tekutín potením a udržiavať normálnu hladinu glukózy v krvi dostatočnou konzumáciou sacharidov. Optimálny príjem tekutín a „paliva“ môže významne zvýšiť vašu výdrž.

Vaše telo nerozlišuje, či konzumujete tuhé alebo tekuté sacharidy, obe formy sú rovnako účinné

Pri výkonoch vo vysokej intenzite (basketbal, futbal) je lepšie konzumovať len gély a športové nápoje, pretože sa nemusia hrýzť. Pri výkonoch v nižšej intenzite (dlhý beh, cyklistika) však telo dokáže spracovať bežné potraviny, ktoré zjete v priebehu tréningu. Dokonca aj cukor môže byť počas tréningu vhodnou desiatou. Hlavné je jesť dostatok sacharidov: 60–90 g (240–360 kcal) je viac, než si väčšina vytrvalcov vôbec dokáže predstaviť. Ešte lepšie je striedať potraviny a nápoje tak, aby ste konzumovali rôzne sacharidy, a to ako z komerčných, tak nespracovaných potravín. Lepšie ako piť len športové nápoje je pridať k nim banán alebo energetické tyčinky a vodu. Pretože rôzne sacharidy využívajú rôzne transportné mechanizmy, môžete vstrebať viac sacharidov a získať viac paliva pre vytrvalostný výkon, ak budete konzumovať pestré potraviny obsahujúce rozmanité formy sacharidov. Pri tréningu je nutné experimentovať a zistiť, ktoré kombinácie potravín a tekutín vám vyhovujú a v akom množstve.

Pri cvičení v strednej a vysokej intenzite vám poskytujú sacharidy asi 50% energie

Ako spotrebovávate zásoby svalového glykogénu, je telo energeticky stále viac závislé na krvnej glukóze. Príjmom sacharidov, ako sú napríklad cukry v športových nápojoch, dodáte svalom a mozgu pri cvičení viac energie. Pretože vytrvalostný výkon závisí z veľkej časti aj na mentálnej odolnosti, je dôležité udržať normálnu hladinu glykémie, aby mal mozog energiu, mohol jasne myslieť a udržať si sústredenie.

Príjem príliš veľkého množstva cukrov alebo jedla naraz môže predĺžiť čas trávenia

Buďte tiež opatrní s príjmom sacharidov počas výkonu pri intenzívnom zaťažení v horúcom prostredí, kedy je dôležitejšie skôr doplňovanie tekutín ako sacharidov. V chladnom počasí je však riziko dehydratácie nižšie a sacharidy môžu poskytnúť potrebnú energiu.

01 - Modified: 2023-01-27 08:38:11 - Feat.: - Title: Líši sa deň oddychu od aktívneho dňa na zotavenie? 02 - Modified: 2023-01-27 08:29:43 - Feat.: - Title: Preteky sú najlepší tréning 03 - Modified: 2023-01-25 10:50:36 - Feat.: - Title: Význam socializácie v súvislosti so športovými aktivitami 04 - Modified: 2023-01-25 09:10:45 - Feat.: - Title: Pri nízkych teplotách potrebujete veľa energie len na to, aby ste sa ohriali 05 - Modified: 2023-01-19 12:39:07 - Feat.: - Title: Po ťažšom respiračnom ochorení sa vráťte k tréningu až po úplnom odznení príznakov
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/strava, menuAlias = strava, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
27. január 2023 18:26