Preťahovanie svalov vedie k zníženiu svalového napätia, čo je na prekážku následnej fyzickej aktivite
Veda o športe teda stále častejšie neodporúča strečing pred fyzickou aktivitou, ale až potom, čo sú svaly zahriate! Teda napríklad po krátkom behu v pomalom tempe (10 – 15 minút) a potom po tréningu. Preťahovaním nezabránite ani natiahnutiu. Naopak dosť často sa stane, že natiahnutie či dokonca zranenie je vyvolané prílišným preťahovaním - preťahovaním do najneskorších pozícií, preťahovaním nad prah bolesti, pérovaním alebo preťahovaním v nevhodnú dobu (po intenzívnom výkone alebo studených svalov). Naťahovanie môže totiž na nezahriatom svale spôsobiť mikroskopické zranenia (natrhnutie svalových vlákien). Preto sa nepreťahujte pred tréningom, ale radšej sa zahrejete špeciálnymi cvikmi na rozohriatie. Ľahké pretiahnutie urobte až po rozklusaní (10 – 15 minútach behu či chôdze na úrovni 65 – 75 % TF max). Pokiaľ je však veľká zima, alebo sú veľmi krušné poveternostné podmienky (vietor, dážď), prezlečte sa až po skončení tréningu (pol hodiny až hodinu po tréningu), podľa jeho intenzity. Ide o to, aby ste v čase preťahovania nevychladli a následne neprechladli. Naťahovanie po skončení tréningu podporuje aj odplavovanie produktov látkovej výmeny (metabolizmu), ktoré sa pri behu produkujú vo zvýšenej miere. Z tohto hľadiska má preťahovanie funkciu prípravy na ďalšiu tréningovú jednotku.
Pri strečingu sa môžete riadiť aj týmito pravidlami:
- Nikdy nepreťahujte studené svaly. Teda pred športovaním. Vystavujete sa tak nebezpečenstvu zranenia.
- Všetky naťahovacie cviky vykonávajte zvoľna, kým nebudete jasne vnímať natiahnutie. Rozhodne to však nepreháňajte. Pohyby by v žiadnom prípade nemali pôsobiť bolesť.
- Myslite na chrbticu. Chrbát majte vzpriamený, nehrbte sa. Aby ste uvoľnili kĺby, nikdy kolená úplne neprepínajte. Stojte vždy s mierne pokrčenými nohami.
- Pri každom cviku dýchajte rovnomerne a zhlboka. V každej pozícii vydržte cca 30 sekúnd. Sústreďte sa iba na preťahovanie a rovnomerné dýchanie.