Ako správne preťahovať svaly?
StoryEditor

Ako správne preťahovať svaly?

15.03.2023, 13:42

Strečing je pomerne frekventované slovo, je to v podstate cvičenie, ktorým sa majú uvoľniť používané svaly, teda svaly, ktoré sú zamestnávané pri športovej aktivite, ktorú práve vykonávate. Nie je to tak dlho, čo sa vrcholoví a výkonnostní športovci preťahovali pred každým tréningom a po ňom. Dnes už sa odborníci tak jednoznačne priaznivo na strečing nepozerajú.

Preťahovanie svalov vedie k zníženiu svalového napätia, čo je na prekážku následnej fyzickej aktivite

Veda o športe teda stále častejšie neodporúča strečing pred fyzickou aktivitou, ale až potom, čo sú svaly zahriate! Teda napríklad po krátkom behu v pomalom tempe (10 – 15 minút) a potom po tréningu. Preťahovaním nezabránite ani natiahnutiu. Naopak dosť často sa stane, že natiahnutie či dokonca zranenie je vyvolané prílišným preťahovaním - preťahovaním do najneskorších pozícií, preťahovaním nad prah bolesti, pérovaním alebo preťahovaním v nevhodnú dobu (po intenzívnom výkone alebo studených svalov). Naťahovanie môže totiž na nezahriatom svale spôsobiť mikroskopické zranenia (natrhnutie svalových vlákien). Preto sa nepreťahujte pred tréningom, ale radšej sa zahrejete špeciálnymi cvikmi na rozohriatie. Ľahké pretiahnutie urobte až po rozklusaní (10 – 15 minútach behu či chôdze na úrovni 65 – 75 % TF max). Pokiaľ je však veľká zima, alebo sú veľmi krušné poveternostné podmienky (vietor, dážď), prezlečte sa až po skončení tréningu (pol hodiny až hodinu po tréningu), podľa jeho intenzity. Ide o to, aby ste v čase preťahovania nevychladli a následne neprechladli. Naťahovanie po skončení tréningu podporuje aj odplavovanie produktov látkovej výmeny (metabolizmu), ktoré sa pri behu produkujú vo zvýšenej miere. Z tohto hľadiska má preťahovanie funkciu prípravy na ďalšiu tréningovú jednotku.

Pri strečingu sa môžete riadiť aj týmito pravidlami:

- Nikdy nepreťahujte studené svaly. Teda pred športovaním. Vystavujete sa tak nebezpečenstvu zranenia.

- Všetky naťahovacie cviky vykonávajte zvoľna, kým nebudete jasne vnímať natiahnutie. Rozhodne to však nepreháňajte. Pohyby by v žiadnom prípade nemali pôsobiť bolesť.

- Myslite na chrbticu. Chrbát majte vzpriamený, nehrbte sa. Aby ste uvoľnili kĺby, nikdy kolená úplne neprepínajte. Stojte vždy s mierne pokrčenými nohami.

- Pri každom cviku dýchajte rovnomerne a zhlboka. V každej pozícii vydržte cca 30 sekúnd. Sústreďte sa iba na preťahovanie a rovnomerné dýchanie.

01 - Modified: 2023-09-29 12:22:16 - Feat.: - Title: Tehotenstvo a obezita sú dve odlišné veci 02 - Modified: 2023-09-28 08:13:05 - Feat.: - Title: Zlý výkon alebo prehra sú súčasťou každého športu 03 - Modified: 2023-09-27 11:21:38 - Feat.: - Title: Emma Zapletalová hlási návrat do veľkej atletiky 04 - Modified: 2023-09-26 10:22:56 - Feat.: - Title: Sila myšlienok a želaní 05 - Modified: 2023-09-26 10:09:24 - Feat.: - Title: Matej Tóth o MMM v Košiciach: Neprepáliť tempo, nenechať sa strhnúť atmosférou a dobehnúť s úsmevom na tvári!
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/tipy-odbornikov, menuAlias = tipy-odbornikov, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
30. september 2023 10:11