Ktoré športy robiť ráno, a ktoré radšej nie?
StoryEditor

Ktoré športy robiť ráno, a ktoré radšej nie?

07.07.2023, 09:42

Medzi šiestou a deviatou ráno je najlepší čas sa prebehnúť. Vzduch je ešte svieži a vy budete po rannom behu takisto. Dobrý pocit zo života vám vydrží celý deň. Nie ste práve ranné vtáča a „vykopať“ vás z postele je nadľudská úloha? Nerobte si s tým starosti, je to len otázka zvyku a cviku.

Bude stačiť pár týždňov a ranný beh sa stane vaším nevyhnutným rituálom

Navyše stačí len 30 - 40 minút voľného behu, predsa sa nechcete hneď ráno totálne zničiť a v práci potom zaspávať. Rozhodne sa nezabudnite po behu naraňajkovať. Či vybehnete na svoj ranný beh úplne na lačno, alebo si pred tým niečo ľahké zahryznete, to už je na vás. Kto si ráno radšej zapláva, alebo sa prejde na bicykli, takisto robí dobre. Nie je však úplne najlepší nápad jazdiť ráno pred 10. hodinou na „inlajnoch“, alebo si ísť zahrať tenis. Prečo? Podľa vedeckých poznatkov, aj keď sme už vstali z postele, naša schopnosť koordinácie ešte dospáva. No keď si ráno zabeháte, tak máte večer ešte veľa času aj na tieto aktivity. Vášmu partnerovi alebo priateľom pohyb veľmi nevonia? Skúste im navrhnúť niečo hravé. Futbal, plážový volejbal, bedminton, frisbee. Jednoducho čokoľvek, do čoho sa môžu zapojiť.

Počas dovolenky veľa cestujem a nemám čas na trénovanie. Môžem stratiť športovú formu?

Formu, ktorú ste získali dlhodobým usilovným tréningom, nemôžete stratiť za tri týždne. Ale je jasné, že keď sa telo prispôsobuje tréningovému zaťaženiu, forma mierne klesne. Alebo inak. Ako sa telo prispôsobuje zvyšujúcej sa záťaži, tak sa tiež ľahko a rado prispôsobuje tomu, že nič nerobíme. Je to aj otázka psychiky. Pokiaľ si budete pripúšťať, že vaša forma tým, že ste znížili na dovolenke tréningovú záťaž, bude klesať, tak klesne. Skúste si to nastaviť tak, že obdobie dovolenky je obdobie, kedy telu poskytujete regeneráciu a odpočinok potom, čo ste ho dlhodobo vystavovali zvýšenej záťaži. Ak k tomu takto pristúpite, vaša forma neutrpí, ba naopak, bude to na ňu mať blahodarný vplyv.

01 - Modified: 2023-07-18 08:37:13 - Feat.: - Title: Vaše zdravie je až z polovice podmienené životným štýlom 02 - Modified: 2023-07-18 08:29:59 - Feat.: - Title: Únavu prekonajte pestrosťou v strave a celkovo v živote 03 - Modified: 2023-07-14 09:30:16 - Feat.: - Title: Rady pre skúsených bežcov aj „hobíkov", ako potrénovať a schudnúť 04 - Modified: 2023-07-14 08:38:49 - Feat.: - Title: Legendárny míting TIPOS P-T-S prvý raz v Banskej Bystrici 05 - Modified: 2023-07-12 07:31:59 - Feat.: - Title: Peter Fraňo - bronzový medailista z MS v traile
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/trening, menuAlias = trening, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
19. júl 2023 00:09