Tým, že pobežíte každé preteky naplno, sa nezlepšíte
StoryEditor

Tým, že pobežíte každé preteky naplno, sa nezlepšíte

03.01.2024, 12:30

Možno len vtedy, keď sa postavíte na štart pretekov 2 - 3x za rok, a medzi tým sa budete venovať usilovnému tréningu a patričnej regenerácii. Pretože o to práve ide. Pokiaľ sa niekto stavia na štart pretekov každý týždeň s tým, že každý týždeň chce podať čo najlepší výkon, potom zákonite v dobe medzi jednotlivými pretekmi nemôže poriadne trénovať. Musí totiž najskôr dostať z tela únavu z predchádzajúcich pretekov a to sa mu nepodarí, pokiaľ pobeží kvalitný tréning.

Neopakujte chyby z minulosti

To je základom toho, aby ste sa mohli priblížiť k splneniu nových cieľov. Ak sa máte poučiť z minulých chýb, musíte si ich najskôr priznať a potom ich spoznať. Len tak sa ich môžete nabudúce vyvarovať. Takže si treba položiť veľa otázok, a byť pri ich pokladaní, ale hlavne pri odpovediach na ne buďte sebe úplne úprimní.

Mentálna príprava a dobre zvolená motivácia

Často podceňujeme základný predpoklad akejkoľvek športovej, ale aj nešportovej činnosti, a to vaše vnútorné nastavenie (váš postoj). Tým je myslené to, že keď naozaj niečo chceme, musíme tomu dať priestor a čas na tréning, na preteky, a tiež na masáž alebo na cestu k fyzioterapeutovi. Ale tiež sa nebáť námahy a sebaobetovania sa pre vec, jednoducho menej večierkov, táranie, hľadanie dôvodov, prečo to nejde. Keď sa chystáte napríklad na maratónsky debut, tak vám nebude stačiť behať v tréningu iba 10 kilometrov, ale budete si musieť urobiť čas na dlhé, až 32 kilometrové či 3 – 4 hodinové výbehy alebo intervalový tréning. Rovnako ani 10 kilometrov nezabehnete lepšie, keď zostanete pri tom, čo ste behali doteraz.

Jednou z najčastejších chýb je stanovenie si príliš vysokých cieľov

Ale ani stanovenie si nízkych cieľov nie je výhra. Je úplný nezmysel povedať si, že chcem zabehnúť maratón, keď som predtým absolvoval len preteky na 10 kilometrov. Rovnako hlúpe je si stanoviť za cieľ zabehnúť desiatku za 50 minút, keď môj najlepší výkon je 58 minút. Ak ste úspešne zvládli 10 kilometrov, stanovte si ako ďalší cieľ ½ maratón, ak ste zabehli 10 kilometrov najlepšie za 58 minút, dajte si za cieľ 55 minút, ale s tým, že sa k tomuto času prepracujete počas celého roka, nie že ho zabehnete pri prvých pretekoch Keď viete ČO, ľahšie sa dopracujete k tomu, AKO! Príliš vysoké ciele ničia vašu motiváciu, príliš nízke ciele vás neuspokoja. Nedá sa myslieť, že každé preteky, ktoré absolvujete, budú vrcholom sezóny, aj keby ste si v každom z nich zabehli osobný rekord. Tým dosiahnete jediné – vyčerpanie, zranenie, frustráciu. Plán by mal byť postavený tak, že v ňom budete mať aj ciele (preteky), v ktorých budete treba plniť taktické úlohy (napríklad, že aj keď vás bude predbiehať nejaký súper, tak si ďalej pobežíte vopred stanoveným tempom). V pláne si naplánujte vrcholy (maximálne 3 - 4), na ktoré sa budete pripravovať v tréningu a ostatných pretekoch. Na vrchol musí byť človek pripravený po všetkých stránkach (fyzicky, psychicky, takticky). Keď tieto zdroje vyčerpáte v každom závode, vrchol nikdy nedosiahnete. Keď sa horolezci vydajú zdolať osemtisícovku, tiež budujú postupné tábory, než zaútočia na vrchol. U bežcov by to nemalo byť inak.

01 - Modified: 2024-02-27 10:51:48 - Feat.: - Title: Zapojte do tréningu aj svojich priateľov a známych 02 - Modified: 2024-02-27 10:23:59 - Feat.: - Title: Šprintérsky rekordér Ján Volko pred halovými MS 2024 v Glasgowe: Ak postúpim do semifinále, budem spokojný. Všetko ostatné bude krásny bonus navyše! 03 - Modified: 2024-02-23 10:29:22 - Feat.: - Title: Behajte aj po tme, no pozor na zranenia 04 - Modified: 2024-02-20 12:48:52 - Feat.: - Title: Viac kalórií dodaných do tela športovcov zo stravy znamená viac energie 05 - Modified: 2024-02-20 12:38:57 - Feat.: - Title: SAZ navrhol do nominácie na halové MS deviatku slovenských atlétov
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/behy, menuAlias = behy, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
28. február 2024 21:52