Dreamstime
StoryEditor

Návrat do tréningu po zranení. Nikam sa nenáhlite

16.03.2022, 08:58
Ak ste bežec, tak skôr alebo neskôr sa stanete „obeťou“ rôznych zranení a začnete rozmýšľať, prečo sa to stalo. Možno ste prebehli kilometre príliš rýchlo, alebo ste správne neregenerovali, nedodržiavali ste tréningový plán, alebo ste mali jednoducho iba smolu.

V skutočnosti to môže byť kombinácia niekoľkých vyššie uvedených skutočností, ale realita je taká, že ste si spôsobili zranenie a beh musí ísť bokom. Najbližšie dni budete asi tráviť „iba“ pri plávaní alebo na bicykli, alebo dokonca len s vyloženými nohami na gauči. Je ľahké nechať sa nachytať pocitom frustrácie, skľúčenosti, beznádeje a dokonca chcieť celkom hodiť uterák na dráhu. Neklesajte na duchu, všetko sa zase raz na dobré obráti. Dokážete sa zotaviť zo zranení, dokonca sa vrátiť ešte silnejší. Z veľkej časti vieme zraneniam aj predchádzať implementáciou niektorých jednoduchých a konzistentných stratégií.

Bežci sú veľmi motivovaní, čo je požehnanie, ale môže to byť aj prekliatie. Bežíte tvrdo a pokúšate sa použiť túto mentalitu na väčšinu vecí, ktoré robíte, dokonca aj na liečenie, a to môže niekedy viesť k tomu, že sa pokúsite príliš rýchlo vrátiť späť. Jediná vec, ktorá je horšia ako zranenie pri behu, je druhé zranenie, ku ktorému dochádza v tesnom slede kvôli tomu, že pravdepodobne neboli dodržané všetky prvky predpísanej rehabilitácie. Posledná vec, ktorú každý bežec potrebuje, je dostať sa zo zranenia a onedlho sa potom zase vrátiť na pohovku s mrazeným hráškom na členku a frustrovanejší ako kedykoľvek predtým.

Každé zranenie je veľmi odlišné, každý bežec je jedinečný

Máme svoje vlastné úrovne tolerancie záťaže. Stresové zlomeniny, poranenia šliach a vyvrtnutia sú všetky liečené veľmi odlišne. Pokiaľ ide o rehabilitáciu existuje niekoľko spoločných faktorov, ktoré je možné zlúčiť a poskytnúť príjemný návrat k bežeckému plánu. Niektoré poranenia kostí sa môžu liečiť 8 až 12 týždňov, niektoré šľachy a vyvrtnutia 2 až 6, ale sú to len čísla a určite neexistuje na to žiadny predpis. Poranenia kĺbov môžu trvať dlhšie a často je potrebná väčšia trpezlivosť. Aj svalové zranenie môže byť tvrdohlavé a dlhšie sa bude hojiť, ako sa očakávalo, ak sa o seba nebudete starať. Skutočne to závisí od človeka, jeho výcviku, fyziológie, histórie a konkrétneho zranenia. Je to veľmi individuálny proces.

Do tréningového procesu sa vrátite skôr, pokiaľ budete dodržiavať tieto pravidlá:

1. silový tréning
Je dôležité, aby bol rozdelený na dve časti. a) Celotelový pilates/funkčný silový tréning na doplnenie tréningového programu a posilňovanie zranenej oblasti. To udrží myseľ a telo v pohybe a v sile, pokiaľ nebudete môcť namáhať miesto poranenia naplno. b) Rehabilitácia silou špecifickou pre povahu vášho zranenia (podľa pokynov fyzioterapeuta)

2. prechádzky
Začínajte chôdzou bez bolestí (30-45 minút), prechádzka alebo ľahký beh je vždy súčasťou návratu k bežeckému plánu

3. krížový tréning
Bicyklovanie, plávanie, pilates a pohodové prechádzky sú vynikajúcou formou naberania kondície na úplnom začiatku, čo vám pomôže pri tom, aby sa vaše zranenie náhle neobnovilo. Môžete si takto vybudovať dobré návyky pre budúce tréningové plány a stanú sa skvelým doplnkom akéhokoľvek bežeckého programu.

4. výživa, dobrý spánok a stres
Dobré zdravé palivo je kľúčové. Vaše telo dokáže dosiahnuť veľké veci, keď je oddýchnuté a správne vyživované. Existuje výskum výhod spánku na zotavenie, najmä pri hojení zranení. Tiež by ste mali vziať do úvahy dôležitosť stresu pre vašu systémovú pohodu a uprednostniť ho, aby ste sa pokúsili maximalizovať zvládanie zranení ako celok. Dýchacie techniky, hudba a meditácia by mohli byť niečo, čo by ste sa mohli pokúsiť začleniť do procesu návratu do tréningu.

Postupný návrat, skratky neexistujú

Rehabilitácia nie je šprint a tak treba k tomu pristupovať. Tento program vás môže nastaviť tak, aby ste boli celkovo silnejším bežcom. Pri behu len zriedka existuje kúzelná palička alebo nejaká rýchla výmena súčiastky, na ktorú sa môžete spoľahnúť a vytrhne vás z ťažkých situácií. Veľmi veľa sa však dá vyťažiť z tvrdej práce, ktorú ste vynaložili, a ktorá súvisí s rehabilitáciou a zotavením sa po úrazoch. Ak budete robiť všetky malé veci (aj keď sa budú zdať únavné a nudné), zlepšíte sa. Treba sa takisto vedieť poučiť z chýb, ktorých ste sa v minulosti dopustili, a ktoré spôsobili zranenie. Stanete sa múdrejšími v tréningu, naučíte sa nové rutiny, trochu spomalíte a dokonca si môžete začať užívať nové krížové tréningy, ktoré môžete začleniť do svojho pravidelného rozvrhu. Dlhú rehabilitáciu je veľmi ťažké prijať a zmieriť sa s ňou. No zranení bežci, ktorí vytrvajú a rehabilitujú podľa pokynov odborníkov, získajú nový pohľad na tento šport a vrátia sa silnejší a odolnejší než kedykoľvek predtým.

01 - Modified: 2023-10-03 08:23:04 - Feat.: - Title: Úspech predstavuje veľký prínos v rámci vývoja sebadôvery 02 - Modified: 2023-10-02 10:57:28 - Feat.: - Title: Philemon Rono vyšperkoval 100. ročník MMM traťovým rekordom 03 - Modified: 2023-09-29 12:22:16 - Feat.: - Title: Tehotenstvo a obezita sú dve odlišné veci 04 - Modified: 2023-09-28 08:13:05 - Feat.: - Title: Zlý výkon alebo prehra sú súčasťou každého športu 05 - Modified: 2023-09-27 11:21:38 - Feat.: - Title: Emma Zapletalová hlási návrat do veľkej atletiky
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
04. október 2023 06:03